A kutatók szerint fontos, hogy a robotkutyák elsajátítsák ezt az új képességet

2024 / 11 / 06 / Bobák Zsófia
A kutatók szerint fontos, hogy a robotkutyák elsajátítsák ezt az új képességet
A robotkutyák nem tudják megragadni a létrafokokat, de ANYmal különleges példány, tappancsai képessé teszik a feladatra.

A négylábú robotokat egyre több munkakörben alkalmazzák a cégek, de az agilis, gyors és multifunkciós példányokat is jellemzik hiányosságok, a létrára mászás például nehezen megy nekik. Az egyik problémát az jelenti, hogy a robotlábak nem alkalmasak rá, hogy a gépek az emberekhez hasonlóan megragadják a létrafokokat, ehhez speciális kiegészítőkre van szükség.

Az ETH Zürich mérnökei olyan acélhorogból és gumiból készült "tappancsokkal" szerelték fel az ANYbotics egyik ANYmal robotját, ami lehetővé teszi a biztos fogást a létrán, de közben a haladásban sem hátráltatja, a robot pedig megerősítéses tanulás útján gyorsan meg is tanulta használni az új eszközeit. A robotkutya a tesztek alatt az esetek 90%-ban sikeresen mászott végig a pályán, méghozzá egészen jó tempóval: átlagosan 0,44 m/s-ot ért el a sebessége.

A kísérletek folytatásában a mérnökök olyan robotot fejlesztenek, ami már nem csak felfelé, hanem lefelé is tud mászni a létrákon. Ahogy a kutatók a szeptemberben publikált tanulmányukban elárulták, a létramászó robotkutyák fejlesztése jó célt szolgál: mivel csak az Egyesült Államokban évente félmillió baleset történik létrák miatt, ezért, miután a következő generációs robotkutyák átveszik az emberektől ezt a nehéz feladatot, jelentősen csökkenhet a sérülések száma.

(Fotó: ETH Zürich)


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.