A négylábú robotokat egyre több munkakörben alkalmazzák a cégek, de az agilis, gyors és multifunkciós példányokat is jellemzik hiányosságok, a létrára mászás például nehezen megy nekik. Az egyik problémát az jelenti, hogy a robotlábak nem alkalmasak rá, hogy a gépek az emberekhez hasonlóan megragadják a létrafokokat, ehhez speciális kiegészítőkre van szükség.
Az ETH Zürich mérnökei olyan acélhorogból és gumiból készült "tappancsokkal" szerelték fel az ANYbotics egyik ANYmal robotját, ami lehetővé teszi a biztos fogást a létrán, de közben a haladásban sem hátráltatja, a robot pedig megerősítéses tanulás útján gyorsan meg is tanulta használni az új eszközeit. A robotkutya a tesztek alatt az esetek 90%-ban sikeresen mászott végig a pályán, méghozzá egészen jó tempóval: átlagosan 0,44 m/s-ot ért el a sebessége.
A kísérletek folytatásában a mérnökök olyan robotot fejlesztenek, ami már nem csak felfelé, hanem lefelé is tud mászni a létrákon. Ahogy a kutatók a szeptemberben publikált tanulmányukban elárulták, a létramászó robotkutyák fejlesztése jó célt szolgál: mivel csak az Egyesült Államokban évente félmillió baleset történik létrák miatt, ezért, miután a következő generációs robotkutyák átveszik az emberektől ezt a nehéz feladatot, jelentősen csökkenhet a sérülések száma.
(Fotó: ETH Zürich)