s

A legideálisabb tömegpusztító fegyver: a hafnium-bomba

2024 / 07 / 26 / Felkai Ádám
A legideálisabb tömegpusztító fegyver: a hafnium-bomba
A hafnium a periódusos rendszer 72. eleme, egyben egy brutális erejű fegyver hipotetikus összetevője. De miért ez lenne a gyártója számára a legideálisabb fegyver a világon?

A hafnium a periódusos rendszer 72-es rendszámú eleme. Nevét Koppenhága latin nevéből, Hafniáról kapta, mivel itt fedezték fel. Ez az ezüstszürke, csillogó, korrózióálló átmenetifém a titáncsoport tagja. Tulajdonságai nagyon hasonlítanak a periódusos rendszerben felette található cirkóniuméhoz.

A hafniumnak azonbak akad egy szuperképessége: ellentétben a legtöbb elemmel, amelynek izomerjei csak másodpercek töredékéig léteznek, a hafnium izomerjei sokkal tovább fennmaradhatnak. Ez az egyedi tulajdonság pedig elméletileg képessé teszi ezt az elemet arra, hogy példátlan erejű fegyvert kovácsoljanak belőle.

Bizonyos tudósok szerint a hafnium izomerjei akár már egyszerű röntgensugárzással is aktiválhatók és rendkívül erős gamma-sugárzássá alakíthatók át – akár 250-szer erősebbé, mint amilyenek az eredeti röntgensugarak voltak. Ha pedig ez a folyamat tényleg megvalósítható, az jelentősen növelhetné a gamma-sugarak pusztító erejét, ami tehát – elméletben legalábbis – hafnium alapú fegyverek kifejlesztéséhez vezethet.

A hafnium izomerjeinek lehetséges katonai alkalmazása így komoly aggodalmakat vetett fel, mivel egy ilyen potenciális fegyver nem csak bivalyerős lenne, de szinte teljesen kívül is állna a jelenlegi szabályozásokon. A jelenlegi atomsorompó-egyezmények ugyanis nem terjednek ki kifejezetten a hafniumra, mivel elsősorban az uránt és a plutóniumot szabályozzák, illetve a hasadási és fúziós folyamatokra koncentrálnak. Mivel viszont a hafnium izomerjei más mechanizmusokon keresztül működnek, előfordulhat, hogy technikailag nem sértik meg ezeket a szerződéseket. Ez a kiskapu így lehetővé teheti a hafnium alapú fegyverek kifejlesztését és bevetését anélkül, hogy megsértenék velük a meglévő nemzetközi megállapodásokat.

Bár a hafnium bombák létrehozása valószínűleg évtizedekbe telne, egy ideje sajnos – úgy tűnik – akad mozgolódás ezen a területen. Oroszország például aktív kutatási programot folytat az izomer fegyverekkel kapcsolatban. Az Egyesült Államokban pedig a DARPA és különböző tudósok is vizsgálják a hafnium izomerjeiben rejlő lehetőségeket.

Sharon Weinberger 2006-os könyve, az Imaginary Weapons: A Journey Through the Pentagon’s Scientific Underworld ezt a vitatott témát járja körül, elsősorban éppen a hafnium bombát.

Weinberger egy interjú során elmondta, hogy a bomba terve először egy 1998-ban, a Capitol Hillen tartott védelmi eligazításon merült fel, ahol azt állították, hogy a hafnium izomerjei olyan erős fegyvert tudnak létrehozni, mint egy 2000 font (nagyjából 1 tonna) tömegű bomba, csak sokkal kisebb és könnyebben kezelhető formában. Weinberger szerint azonban a bomba tényleges megvalósítása már komoly kihívásokba ütközött. A fejlesztés középpontjában egy 1998-as texasi kísérlet áll, amely során egy tudós sikeresen kiváltotta a hafnium izomerjeit egy fogászati röntgengép segítségével. Az eredmények megismétlésére tett későbbi kísérletek azonban kudarcot vallottak, ami miatt a tudományos közvélekedés inkább szkeptikus a megvalósíthatósággal kapcsolatban.

Ha tényleg működne, akkor a hafnium-bomba lenne a világon a legideálisabb tömegpusztító fegyver – viszont abban azért okkal reménykedhetünk, hogy ilyet (ha másért nem is, hát technológiai okokból) sosem fog gyártani senki.

(Források: Medium, Slate, Wiki, a cikkhez használt képet a DALL-E generálta)


Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Leesett az állunk, amikor meghallgattuk a cég talán leghasznosabb mesterséges intelligenciáját.
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Milyen érzés lehet, ha egy medence mélyén egy robotkutya sétál velünk szemben? Egy, talán kevésbé ismert lengyel robotgyártó víz alá küldte egyik fejlett modelljét, hogy kiderüljön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.