A levegő cápái nemsokára megjelenhetnek a fejünk felett

2021 / 05 / 03 / Justin Viktor
A levegő cápái nemsokára megjelenhetnek a fejünk felett
Persze nem egy "ZS" kategóriás horrorfilm válik valóra, ahol a forgószélben cápák keringenek, ugyanakkor a tenger szürke farkasainak mégis nagy szerepe van a dologban. A biomimikri legújabb fejlesztéséből a légi szállítmányozás és a polgári repülés is profitálhat.

Kevesebb kerozin, kevesebb CO2

A kutatóknak sikerült olyan új, a cápabőr előnyös tulajdonságait hordozó anyagot előállítani, ami súrlódáscsökkentő bevonatként alkalmazva a repülőgépek testén, jelentősen csökkentheti a légellenállást és az üzemanyag-fogyasztást. A BASF és a Lufthansa Technik által kifejlesztett új bevonatban nanorészecskék felelősek a légellenállás csökkenéséért. Mindezt úgy érik el, hogy biomimikri alkalmazásával az anyag a cápák finoman érdes szerkezetű bőrét utánozza, és ettől a vállalat Boeing 777F teherszállító repülőgépeire ható légellenállás akár több mint egy százalékkal is csökkenhet.

„A légiközlekedési ágazat hasonló kihívásokkal néz szembe, mint a vegyipar: a magas energiaigény ellenére is folyamatos haladást kell elérni a klímavédelem terén. Szoros együttműködéssel és a felülettervezéssel valamint az aerodinamikával kapcsolatos tudásunk ötvözésével sikerült jelentős előrelépést tenni. Ez a gyakorlatban kiválóan példázza a fenntarthatóságot, melyet partneri együttműködésen és innovatív technológiákon keresztül lehet elérni”- mondta Dr. Markus Kamieth, a BASF igazgatótanácsának tagja.

A technológia évente 3700 tonna kerozin megtakarításával 11,700 tonnával csökkenti majd a vállalatcsoport szén-dioxid-kibocsátását, ami 48 Frankfurt–Sanghaj viszonylaton közlekedő teherjárat kibocsátásával egyenértékű.

Biomimikri

A biomimikri (bionika, biomimetika, biomimézis) olyan tudományág, melynek célja az élő természetben kifejlődött megoldások átültetése a műszaki gyakorlatba, abból kiindulva, hogy a természetben zajló természetes kiválasztódás optimális megoldásokat is szülhet egy problémára. A biomimikri vagy biomimetika kifejezést inkább a műszaki tudományokban használják, a bionikát pedig inkább az orvosi szaknyelvben.

Környezeti felelősség

"A környezettel és a társadalommal szembeni felelősség kulcsfontosságú, stratégiai terület a számunkra. Mindig vezető szerepet töltöttünk be a környezetbarát technológiák bevezetésében. A repülőgépek új cápabőr-technológiája demonstrálja, mire képesek az erős és rendkívül innovatív partnerek együtt, a környezet megkímélésének érdekében. Ez azt is elősegíti, hogy 2050-re elérjük a klíma-semlegességgel kapcsolatos célunkat” - mondta Christina Foerster, a Deutsche Lufthansa AG igazgatótanácsának fenntarthatóságért felelős tagja.

A bevonatot AeroSHARK-nak (kb. légi-cápa) nevezték el, és 2022 elejétől bevezetik a Lufthansa Cargo teljes teherszállító-flottájában. A több mint 1500 óra repülési idővel járó, 2019-ben kezdődött tesztelés során egy Boeing B747-es kapta meg először az új bevonatot az Európai légügyi hatóság (EASA) felügyelete és engedélye mellett, és a kibocsátás már ekkor körülbelül 0,8 százalékkal csökkent.

Ilyen nincs, és mégis van: fogaskerék egy rovarban Az apró ugráló rovar, az Issus coleoptratus fogazott fogaskerekeket használ ízületeiben, hogy pontosan szinkronizálja hátsó lábainak rúgásait, miközben előre halad.

„Büszkék vagyunk arra, hogy a cápabőr technológiának köszönhetően a jövőben még hatékonyabban tudjuk üzemeltetni teljes teherszállító flottánkat, és tovább csökkenthetjük modern flottánk szén-dioxid-kibocsátását. Az AeroSHARK bevezetése érdekében tett beruházások megerősítik a Lufthansa Cargo elkötelezettségét az Egyesült Nemzetek klímaváltozással kapcsolatos fenntartható fejlődési céljai iránt”- magyarázta Dorothea von Boxberg, a Lufthansa Cargo AG vezérigazgatója.

A BASF fejlesztése nem az első ilyen megoldás, a német Fraunhofer Intézet egyik kutatócsoportja 2010-ben már megkapta a Joseph von Fraunhofer díjat egy olyan lakk kifejlesztetéséért, amit szintén a cápák bőre inspirált, és szintén nanoanyagok felhasználásával hozták létre.

(Forrás: BASF, Wikipédia Kép: Flickr)

Ez is érdekelhet:

Helyből felszálló elektromos repülőflottát vásárol az UPS, 2024-ben már repülhetnek Az elektromos repülőgépek jelentik a légi szállítás jövőjét, és tudja ezt az UPS gyorsposta vállalat is, mely 150 elektromos függőlegesen fel és leszálló, úgynevezett eVTOL repülőgépvásárlási-opciót kötött le a Beta Technologies cégnél.

Velünk élő kövület, a fodrosfogú mélytengeri cápa Portugál tudósok kifogtak egy olyan cápát, amit a tudósok már rég kihaltnak hittek, pontosabban a dinoszauruszok kora óta.

Milyen gyorsan terjed a vér a vízben (cápaügyileg értelmezve)? Természetesnek tűnhet, hogy a többségünk számára -  akik már landoltak forró égövi óceánon vadászgéppel egy balul sikerült dogfight után, és még terveznek is ilyet - fontos kérdés, hogy mégis mennyi időnk maradt egy esetleges vérző sebbel, amíg megérkeznek az elmaradhatatlan vacsoravendégek. A tudomány erre is segít felkészülni.


 


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.