A macskák lényegében folyadékok a magyar tudós kutatása szerint

2024 / 10 / 19 / Felkai Ádám
A macskák lényegében folyadékok a magyar tudós kutatása szerint
Pongrácz Péter érdekes megfigyelést tett annak kapcsán, hogy a macskák mennyire tudatosak a saját testméretükkel kapcsolatban.

Egy nemrégiben végzett tanulmány alapján a macskák viselkedése nagyban hasonlít a folyadékokéhoz. A dolog mögött egy hétköznapi megfigyelés rejlik – hiszen a többség nyilván látott már macskát, amint átpréseli magát egy abszurd módon szűk helyen. Ilyenkor az állat látványosan, akár a víz, folyik át akár a lehetetlenül kis nyílásokon is. Most tehát annyi történt, hogy a tudomány hivatalos kutatásokkal is alátámasztotta ezt a megfigyelést – mindez ráadásul egy magyar tudós jóvoltából történt. Minderről a Science Alert számolt be.

Pongrácz Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem etológusa egy kísérletet tervezett kifejezetten tehát annak tesztelésére, hogy a macskák mennyire képesek érzékelni a saját testméretüket. Munkája korábbi kutatásokra épül, köztük Marc-Antoine Fardin fizikus 2014-es tanulmányára, amely kimutatta, hogy a macskák gyakran igazodnak a tartályok formájához – mintha valóban folyadékszerű tulajdonságokkal rendelkeznének. Pongrácz azonban mélyebbre ásott, és arra volt kíváncsi, hogy a macskák különböző helyzetekben is tisztában vannak-e a testméretükkel.

A kísérletet a macskák saját otthonaiban végezték, hogy a lehető legkényelmesebb környezetet biztosítsák a számukra. A teszt során különböző méretű nyílásokkal ellátott táblákat használtak. Pongrácz megfigyelte, hogyan navigál 38 macska keresztül a nyílásokon. Az eredmények alapján a szűk réseken sok macska simán áttuszkolta magát, még akkor is, ha a nyílás a testszélességük felét sem érte el. Amikor azonban különböző magasságú panelekkel találkoztak, a macskák haboztak, különösen akkor, ha a nyílás alacsonyabb volt, mint a marjuk. Bizonyos esetekben inkább átugrották a panelt.

Érdekes módon ez az óvatos viselkedés gyakoribb volt a magasabb macskáknál, ami arra utal, hogy a nyílások magasságával kapcsolatban ezek az állatok “kritikusabbak”, mint a szélességükkel. Ez azonban azt is jelzi, hogy a macskák pontosan tisztában vannak a testük méreteivel, és ennek megfelelően alakítják döntéseiket. Az alacsonyabb nyílások esetén valószínűleg védtelenebbnek érzik magukat. Ahogy Pongrácz megfogalmazta:

“A macskáknak nehezebb lehet egy alacsony nyíláson átbújni, mint egy magas, de keskeny nyíláson átpreselni magukat.”

Pongrácz a jövőben szeretné tovább vizsgálni, hogy a macskák testméretükkel és súlyukkal kapcsolatos tudatossága hogyan befolyásolja a döntéshozatalukat, ami újabb betekintést nyújthat a macskafélék viselkedésébe.

(Kép: Pixabay/Chikilino)


Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
A természetes ásványvíz az egyik legegészségesebb dolog az emberi szervezet számára. De hol találunk Magyarországon természetes ásványvíz-forrásokat, és mit érdemes tudni róluk?
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.