A matek házi többet árthat, mint amennyit használ

2024 / 04 / 11 / Felkai Ádám
A matek házi többet árthat, mint amennyit használ
Különösen igaz ez a túl bonyolult feladatokra, amelyeknél még a szülő sem tud könnyen segítséget nyújtani.

A Dél-Ausztráliai Egyetem és a kanadai Szent Ferenc Xavier Egyetem által végzett tanulmány alapján a diákoknak igazuk van, amikor a matek házi nem a legkedvesebb elfoglaltságuk – ezek szerint ugyanis a matematika házi feladat, különösen, ha túlságosan bonyolult, inkább káros, mint hasznos. A nyolc kanadai családdal készült interjú során, amely családok mindegyikében voltak 3. osztályos (jellemzően 8 vagy 9 éves) gyermekek, a kutatók feltérképzeték a matematikai házi feladatok a tanulókra és családjukra gyakorolt hatását. Azért éppen erre a korosztályra esett a választás, mert náluk kezdték bevezetni az adott területen a szabványosított matematikai teszteket.

A tanulmány nem meglepő következtetésre jut: a matematikát nem igazán kedvelték a megkérdezettek, ami negatív hozzáállást a házi feladat által jelentett többletmunka csak súlyosbított. Lisa O'Keeffe, a matematika tantárgy vezető oktatója szerint a túl komplex házi feladatok egyszerűen nem túl hatékonyak – ezek azok a feladatok, amiket a diákok még szülői segítséggel is nehezen teljesítenek. Ha ugyanis egy feladat ennyire bonyolult, az a család együtt töltött idejének a rovására megy, ráadásul a gyerek is később kerülhet ágyba az elhúzódó házi feladat miatt, miközben a diák sem a jól végzett munka örömével fekszik le, ehelyett alkalmatlanságot és frusztrációt érez.

A tanulmányban kiemelt jelentős probléma még a matematikaoktatási módszerek fejlődése, amely zavart okozhat azoknál a szülőknél, akik más megközelítésekhez vannak hozzászokva. Ez a helyzet különösen az érzékeny időszakban, a pandémia alatt vált kiemelten fontossá, amikor a szülők szerepe megnőtt az otthoni tanulásban. Mindez frusztrációt és további nyomást gyakorolhat mind a szülőkre, mind pedig a diákokra, ami hozzájárulhat bizonyos negatív sztereotípiák fenntartásához a matematikai képességekkel kapcsolatban, különösen a nők esetében. A tanulmány szerint pedig ezek a sztereotípiák negatívan befolyásolhatják a diákok akadémiai teljesítményét és karrierambícióit is.

Annak ellenére, hogy a tanulmányhoz használt minta elég kicsi, a kutatók úgy vélik, hogy megállapításaik összhangban vannak a szélesebb oktatási narratívákkal, és épp ezért pártolják az olyan házi feladat-politikák kidolgozását, amelyek biztosítják, hogy a feladatok megfelelő kihívást jelentsenek, de közben a diákokkal sem utáltatja meg végképp a tárgyat.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.