A méhek oda vannak a kannabiszért - és az megmenti az életüket

2020 / 02 / 21 / Justin Viktor
A méhek oda vannak a kannabiszért - és az megmenti az életüket
A kutatók felfedezték, hogy a kender segíthet a méhpopuláció helyreállításában, ugyanis kiváló táplálkozási lehetőséget nyújt a méheknek, amikor leginkább szükségük van rá.  

A tanulmány megállapítja, hogy a kender rajokban vonzza a méheket. Nathaniel Ryan Flicker, Katja Poveda, és Heather Grab, a New York-i Ithaca-ban található Cornell University Department of Entomology kutatói több törzsön is kipróbálták a dolgot, és megállapították, hogy a méhek - mind vadonban, mind pedig a mezőgazdasági méz-termelésben - imádják a kendert, különösen a magasabbra növő fajtákat. Ez szokatlan felfedezés, mivel a kannabisz nem rendelkezik édes nektárral vagy élénk színekkel, amelyek jellemzőek azokra a virágokra, amelyek vonzzák a beporzókat.

A kutatók azt gondolják, hogy ennek a kendervirágokban található bőséges pollenhez lehet köze. Ezen felül a kender akkor virágzik, amikor a méheknek leginkább szükségük van rá, július vége és szeptember vége között, akkor, amikor más beporzóbarát virágok eltűnnek. A kendertermesztés kiterjesztése az Egyesült Államokban élelmet biztosíthat a méhek számára egy olyan évszakban, amikor kevés más lehetőség áll a rendelkezésükre - állapították meg a kutatók.

Egy tavaly nyáron végzett előzetes tanulmányban, a Colorado State University kutatói hasonló következtetésekre jutottak. Méhcsapdákat állítottak fel az ipari kendermezőkön a virágzási csúcsidőszakban, és közel 2000 méhecskét gyűjtöttek össze 23 különböző méhcsaládból. Ezeknek csaknem fele klasszikus mézelő méh volt, ám a natív magányos méhek, mint például a Melissodes bimaculata és a Peponapis pruinosa, meglepően nagy arányban jelentek meg. 

„Az ipari kender fontos szerepet játszhat a méhek tartós táplálkozási lehetőségeinek biztosításában a vágási időszakban” - írta a tanulmány szerzője Colton O'Brien, a Colorado State University talaj- és növénytudósa. 

A kutatók megjegyzik, hogy a géntechnológiával módosított repcevirágokat vizsgáló korábbi kísérletek nem eredményeztek ugyanilyen mennyiségű és ugyanilyen sokféle méhfajtát. A méhek elkerülték a GMO növényeket.

Az élelem mellett a kender élőhelyet is kínál. Egy olyan kontinensen, ahol a terület nagy része nem pollentermelő monokultúrákkal borított, amelyek ráadásul méhkárosító rovarirtó szerekkel vannak borítva (Monsanto-Bayer), a beporzó növények bevezetése kritikus jelentőségű a méhek és az általuk elfoglalt ökoszisztémák túlélése szempontjából. 

Szerencsére a decemberben elfogadott 2018 évi mezőgazdasági törvényjavaslat legalizálta a kendertermelést az Egyesült Államokban.

80 000 hektár már művelés alatt áll, további 15 000 hektáros engedély vár jóváhagyásra. Eddig a kutatások csak a nem pszichoaktív kenderfajtákat vizsgálták, de ha Nicholas Trainer francia méhész méheinek viselkedése bármit is jelezhet, a jövőbeni vizsgálatok igazolhatják, hogy a méhek szeretik a THC-tartalmú kannabist is.

(Forrás: ReturnToNow Képek: Pikrepo)


 


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.