A mesterséges intelligencia megtévesztései ellen az emberi agy a leghatékonyabb fegyver

2022 / 07 / 14 / Bobák Zsófia
A mesterséges intelligencia megtévesztései ellen az emberi agy a leghatékonyabb fegyver
Mi a valódi és mi nem? Az agyunk automatikusan jobban felismeri a különbséget, mint ha tudatosan próbáljuk kideríteni.

A deepfake-ek, vagyis mesterséges intelligencia programokkal generált, a valódihoz megtévesztésig hasonló, de mégsem létező emberek felismerésére és kiszűrésére léteznek módszerek, de a technológiai fejlődésével és az egyre kifinomultabb hamis képek/hangok megjelenésével egyre nehezebb dolga van az embereknek, ha szeretnék az igazit a hamistól megkülönböztetni. Míg a deepfake megjelenése idején, ami a mozifilmek szinkronizálását elősegítő Video Rewrite Program 1997-es kiadásakor érkezett el (bár magát a deepfake kifejezést jóval később, 2017-ben találta fel egy Reddit felhasználó), még egyértelmű volt, hogy a számítógéppel generált szájmozgás nem teljesen valós és így egy kis odafigyeléssel könnyen fel lehetett fedezni az árulkodó jeleket, de a mai, egyre részletesebb és realisztikusabb eredményt adó programok már sokszor egészen élethűen mutatnak be olyan arcokat, és eseményeket is, amelyek valójában sosem léteztek.

A felismerést az MIT Media Lab kutatója, Matthew Groh szerint bizonyos árulkodó jelek segíthetik, amelyeket bárki felfedezhet a videók alaposabb tanulmányozása során, ilyenek például:

  • a túl gyakori, vagy éppen túl ritka pislogás
  • a nem megfelelően illeszkedő haj vagy szemöldök
  • a természetellenesen sima vagy túl ráncos arc
  • a testalkathoz nem illő hang
  • a felületekről különös szögben/módon visszatükröződő fény

A deepfake felismerés azonban a legélesebb szemű megfigyelőknek is nehézséget okozhat, a Groh és kutatótársai által 2021 decemberében publikált tanulmány szerint a vizsgálatban résztvevő 5524 alany nagy része ugyan a célzottan a deepfake szűrésre létrehozott számítógépes programoknál jobban teljesített és átlagban több mint 65%-os pontossággal tudták kiválasztani a hamis felvételeket, de bizonyos idő után minden egyes hezitálással töltött másodperc rontotta a teljesítményüket, átlagban 10 másodpercenként 1,1%-kal, vagyis a tudatos figyelem és az árulkodó jelek hosszabb ideig tartó kutatása nem segítette elő a helyes válasz megszületését.

Ehhez hasonló eredményekre jutottak a Sydney Egyetem kutatói is, akik azt próbálták meg feltérképezni, hogy a megtévesztő információk felismerése során vajon milyen pontossággal dolgozik az agyunk, mennyire támaszkodhatunk a tudatos erőfeszítésekre a megkülönböztetés során. A neurológusok elektroenkefalográfia (EEG) segítségével monitorozták a kísérlet alanyainak agyi működését, miközben 50 olyan képet mutattak nekik, amelyek fele valódi emberek arcát, másik fele deepfake arcokat ábrázolt. A résztvevőknek nem árulták el, hogy vannak hamis modellek is a képek között, így a felismerést csak az agyi aktivitás elemzése útján tudták detektálni. A vizsgálatban egy másik csapat is szerepet kapott kontrollcsoportként: ennek a csoportnak a tagjai tudatában voltak a deepfake-ek jelenlétének és tudatos erőfeszítéssel kellett meghatározniuk, hogy mely képeket tartják hamisnak és melyeket valódinak.

Az eredmények szerint azok, akik nem voltak tisztában a feladattal, jelentősen jobban teljesítettek a megkülönböztetés során: az EEG mérések alapján 54%-os biztonsággal ismerte fel az agyuk az "átverést", míg a tudatosan választók csak 37%-os pontossággal voltak képesek megállapítani a deepfake-eket. Bár ez a teljesítmény így is elmarad az átlagos szinttől, de a kutatók szerint statisztikailag megbízható eredménynek számít és rávilágít egy fontos aspektusára a számítógép által generált képeknek: legyenek bármilyen precízen megszerkesztve, az agyunk alapvetően képes dekódolni a hamis mivoltukat felfedő nyomravezető jeleket.

"A tény, hogy az agyunk képes felismerni a deepfake-eket azt jelenti, hogy a jelenlegi deepfake-ek hibásak."

- mondta el Thomas Carlson, a Sydney Egyetem Pszichológiai Iskolájának professzora - "Ha meg tudjuk tanulni, hogyan veszi észre az agyunk a deepfake-eket, felhasználhatjuk ezt az információt olyan algoritmusok létrehozására, amelyek jelzik a potenciális deepfake-et a digitális platformokon, a Facebookon vagy Twitteren."

Az algoritmusok hatékonyságának növelése fontos szerepet játszhat a szintetikus média megtévesztéseivel szemben, ennek érdekében már korábban is történtek előrelépések a programok fejlesztésére többféle mélytanulási módszer alkalmazásával. Érdekes módon éppen azok a módszerek váltak be leginkább a detektálási eredmények növelése terén, amelyek a biológiai ihletésű hálózatokat részesítették előnyben, ilyen például a mesterséges neurális hálózatok egyik típusa, a konvolúciós neurális hálózat. Ez a fajta program egyenesen a betáplált adatokból tanul és nagyon pontos eredményeket ad a tárgyfelismerési feladatok során, ezért az önvezető járművek működtetésében is gyakran használják, valamint, ellentmondásos módon, a szintetikus adatok generálásában is kiemelkedő teljesítményt nyújt. Emellett az ismétlődő neurális hálózatok és ezek egy altípusának, az úgynevezett hosszú rövid-távú memóriának (LSTM) a használata bizonyult különösen hatékonynak a deepfake elleni harcban, azonban az ausztrál kutatók szerint a jövőben akár az algoritmusok nélkül is lehetségessé válhat a hamis képek felismerése.

A neurológusok ugyanis egy újfajta módszert javasolnak a detektálásra: egy fejen viselhető EEG-sisakot, ami monitorozza az agyi aktivitást és így megbízhatóan mutatja azt, hogy az agyunk hogyan címkézi fel az eléje kerülő képeket, ezáltal pedig tudatos figyelem nélkül is lehetővé válik a deepfake-ek felismerése bárki számára. A kutatók ezt elsősorban azok számára tartják alkalmas alternatívának, akik a munkájuk során gyakran találkozhatnak hamis felvételekkel és fontos, hogy megfelelően meg tudják különböztetni a valódit az ál-emberek felvételeitől - a speciális sisak időben figyelmeztetheti őket a megtévesztő tartalmak felbukkanására, ehhez mindössze az agyuk természetes diszkriminatív képességeire kell hagyatkozniuk.

(Fotó: Getty Images/Colin Anderson Productions pty ltd, Flickr/jannem)

Mostantól akár Schwarzeneggerként is beülhetünk a munkahelyi online megbeszélésre, ha unjuk a saját arcunkat Egy új deepfake program valós időben cseréli ki a beszélő arcát az élő videókon.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.