Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) kutatói egy olyan mesterséges intelligencia chippel rukkoltak elő, ami egymásra pakolható és újrakonfigurálható elemekből áll – olvasható az intézmény sajtóközleményében. És hogy ez miért jó? A fentebbi állításnak megfelelően például azért, mert csökkenthetjük a megtermelt elektronikai hulladékot – mostantól ugyanis nem kell kidobnunk a régi telefonunkat, ha érkezik egy új modell, elég mindössze pár szenzort és processzort berakni a meglévő eszközbe, hogy az használhassa a legújabb funkciókat. A módszerrel ráadásul ezeket az eszközöket kifejezetten a saját igényeinkre szabhatjuk. Például képzeljük el, hogy a telefonunk kameráját átalakíthatjuk úgy, hogy sokkal komplexebb képeket is felismerjen, vagy akár a kamerát átalakíthatjuk egészségügyi megfigyelő szenzorrá! Az alapelv, hogy fejlesztünk egy általános chip-platformot, amire aztán igényeink szerint mi legózzuk össze a legmodernebb szenzorokat és processzorokat. Az eszköz innentől felismerhet hangokat, képeket, magyarán azt fogja tenni, amit mi akarunk és amire szükségünk van – az elképzelés így nem csak környezetbarát, de egy, a jelenleginél sokkal felhasználóbarátabb jövőt is felvázol.
Ilyen fejlesztések egyébként már folynak, azonban ezeknek mind akad egy közös Achilles-sarka: az alkatrészeknek fizikai kontaktusban kell egymással állniuk ahhoz, hogy kommunikálhassanak – azonban a finomabb összeköttetések miatt ezen megoldások esetén az újrahuzalozás nem csak nehéz, de egyenesen lehetetlen. A mostani fejlesztés újdonsága pedig éppen ez: a chip különböző rétegei képesek egymással kommunikálni, de ehhez nincs szükség köztük fizikai kapcsolatra. A különböző szintek (tehát az érzékelést és a számítási műveleteket végző elemek) ugyanis optikai úton, LED-ek segítségével tartják egymással a kapcsolatot. Ennek köszönhető, hogy a chip újrakonfigurálása könnyedén megoldható. Magyarán, a többi chipen valamilyen fém köti össze az egyes részeket, ami miatt a kapcsolatok felszámolása, valamint kiépítése nagyon nehéz feladat – az MIT most viszont ezt a hagyományos, „drótokra” épülő, közvetlen fizikai összeköttetést cserélte le egy optikai kommunikációs hálózatra, aminek köszönhetően példátlan szabadsággal lehet a chipeket újrakonfigurálni.
A kísérleti chip négy négyzet-milliméteres (nagyjából akkora, mint egy konfetti), és ez jelenleg alapvető képfelismerési feladatok elvégzésére van beállítva. A chip a feladatot LED-ekből és mesterséges szinapszisokból készült processzorokból – a korábban a csapat által kifejlesztett memóriaellenállásokból vagy „memrisztorokból” (erről a lenti cikkben korábban mi is írtunk) – álló rétegeken keresztül végzi el, amelyek együtt fizikai neurális hálózatként működnek. A jelek feldolgozása és osztályozása így közvetlen a chipen történik, ehhez sem külső szoftverre, sem pedig internetkapcsolatra nincs szükség.
Mint a kutatók elmondták, ehhez az alapvető dizájnhoz pedig olyan rétegeket adhatunk, ami csak az eszünkbe jut: fény-, nyomás-, vagy akár szagérzékelő szenzorokat – a LEGO-szerű mesterséges intelligenciachip így a végtelenségig és végtelen módon bővíthető. Mindez a kutatók szerint azért is fontos, mert:
„Ahogy belépünk a szenzorhálózatokon alapuló dolgok internetének korszakába, a többfunkciós csúcsszámítógépek iránti kereslet drámai mértékben meg fog nőni.”
(Kép: MIT News)