Az április 13-án elsüllyedt Moszkva cirkáló körül sok a kérdőjel, legyen szó annak okáról, hogy a hajó miért semmisült meg egyáltalán, illetve sokáig a legénység sorsa sem volt biztos. A bizonytalansághoz hozzájárult az is, hogy nem tudhattuk, a cirkáló pontosan milyen fegyverekkel süllyedt el.
Azóta már némileg tisztábban látunk. A túlélő legénységről elkezdett keringeni egy videó, és több fotó is megjelent. Felmerült természetesen az is, hogy a képek még korábban, a hajó elsüllyedése előtt készültek, de ezt az állítást a The Drive szerint egyelőre nem lehet bizonyítékokkal is alátámasztani. Azonban mint lentebb olvasható, H I Sutton védelmi szakértő és a Covert Shores című könyv szerzője szerint a képeken nagyjából a legénység fele látható a kapitánnyal együtt. Vagyis a Moszkva legénységének körülbelül a fele halt meg, vagy sérült meg komolyabban.
***NEW ANALYSIS*** (Updated) - > https://t.co/vX91iM9F6F
Unpicking the reported parade of #Russian cruiser #Moskva's crew. Sobering watching
A) Captain alive
B) ~240 crew in video, so around 50% dead or injured pic.twitter.com/CsnvRxy9Sm— H I Sutton (@CovertShores) April 16, 2022
Közben a világhálón képek is kezdetek feltűnni a Moszkva elsüllyedés előtti pillanatairól, ezeken az látni, hogy a hajó az oldalára fordul és füst csap fel belőle. Azt továbbra sem tudni, hogy az ukrán vagy az orosz álláspont-e az igaz, tehát hogy a hajót két ukrán „Neptun” lövedék találta el, vagy a Moszkván tárolt muníció kapott-e lángra nem tisztázott ok miatt, tehát kvázi „baleset” történt-e.
#Ukraine: The first image of the guided missile cruiser Moskva of the Russian Navy that sank a few days ago, via @Bormanike.
Depending on the side you choose to believe, the ship was either hit by 2x R-360 "Neptun" ASMs, or suffered a catastrophic ammunition fire. You decide. pic.twitter.com/CTRNAKT9ES
— ?゚ヌᆭ Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) April 17, 2022
Annyi viszont kétségtelen, hogy a Moszkva elsüllyedt. És ahogy a hír pár nappal később az ukrán Pravda nyomán bejárta a sajtót, az ukrán Black Sea Institute for Strategic Studies projektmenedzsere szerint a Moszkván akadt két, robotrepülőkre szerelhető nukleáris robbanófej is, amelyek a hajóval együtt hullámsírba szálltak. Nem ez lenne az első eset, hogy orosz (vagy szovjet) nukleáris töltet el süllyed el egy katonai járművel együtt. 1989-ben süllyedt el a szovjet K–278 Komszomolec egy fedélzeti tűz következtében, és a tengeralattjáróval együtt két nukleáris robbanófej is örökre a mélybe szállt. Ezt követően az oroszok 1989 és 1998 hét expedíció keretében próbálták a tengeralattjáró reaktorát biztosítani az esetleges szivárgás ellen, és lezárták a torpedókilövő csöveket is. Természetesen az erősen kérdéses, hogy a mostani háborús helyzetben efféle missziókra nyílna-e lehetőség.
Ebből a szempontból általában véve jó hír lehet, hogy a Moszkva meghajtását gázturbinák végezték, így nincs benne nukleáris reaktor. Az oroszoknak ugyanakkor épp emiatt lehet fájó a cirkáló elvesztése – a cirkáló gázturbinájából nem akad túl sok, így a hajó pótlása középtávon biztosan nem lehetséges. Mint azt a The Irish Timesnak nyilatkozó katonai szakértők kifejtik, a Moszkvához hasonló osztályú hajóból az oroszoknak csak kevés akad, ráadásul az oroszok hajóépítő képessége sem hasonlítható a Szovjetunióhoz. Ennek belátásához érdemes felidézni a sorsnak azt a különös fintorát, hogy a Moszkvát Mikolajiv városában építették, amely az az ukrán város, ahonnan egyenes út vezetne Odesszába, és ahol jelenleg az oroszokat sikeresen feltartóztatja az ukrán hadsereg. A Moszkva elvesztése így szimbolikus is: már csak azért is pótolhatatlan veszteség, mert a hajót lényegében abban a régióban építették (Mikolajivban található a Zorja-Masproekt Gázturbinagyártó Tudományos-termelési Komplexum (korábban Déli Turbinagyár) is, ahol hasonló méretű hajók turbináit gyártják), amelynek ostromához jelenleg felhasználták volna.
A nukleáris töltetekkel kapcsolatban pedig az mondható el a CNN-nek nyilatkozó amerikai hírszerző tisztek szerint, hogy ilyenek jó eséllyel nem voltak a hajó elsüllyedésekor a fedélzeten. A lapnak nyilatkozó tiszteknek egyébként rálátásuk van a legfrissebb hírszerzési információkra, és ez alapján tették április 15-én a fenti kijelentést.
(Fotó: Twitter/Ukraine Weapons Tracker)