A hatalmas, 6,5 méter átmérőjű főtükörrel felszerelt teleszkópot nyárra sikerült működőképes állapotba hozni, így az amerikai űrügynökség - partnereivel, a kanadai és az európai űrügynökséggel együttműködve - kedden végre bemutathatta az első olyan fotókat, amelyeket már kifejezetten tudományos céllal készítettek az új űrteleszkóppal.
A Földtől mintegy ötmilliárd fényévre található galaxiscsoportról készült fotót a NASA - valamint Joe Biden amerikai elnök - soron kívül mutatta be még tegnap este. Bár a SMACS 0723-at korábban már a Hubble is megörökítette, az űrügynökség szerint ez a legrészletesebb infravörös fotó, amit a több ezer galaxist tartalmazó galaxishalmazról valaha készítettek.
Az Éta-Carinae-csillagködhöz tartozó NGC 3324 csillagkeletkezési régió a Naprendszer egyik legaktívabb területe, amelyben ma is számos új csillag keletkezik. A "kozmikus sziklák" legmagasabbika több mint hét fényévnyi hosszúságban nyúlik keresztül a nebulán, amelynek eddig láthatatlan részeibe is betekintést kaphatnak a csillagászok a James Webbnek köszönhetően.
Nem kifejezetten látványos, de annál izgalmasabb információkkal szolgál a WASP-96 b nevű bolygóról készült fotó, amelyről szintén az eddigi legrészletesebb képet sikerült elkészítenie a James Webbnek. A Földtől 1150 fényévre található gázóriás légkörében a teleszkóp vízpára jeleit mutatta ki, a NASA szerint pedig ködre és felhőkre utaló bizonyítékokat is találtak a bolygó atmoszférájában.
A NASA kiemeli, hogy bár korábban a Hubble is számos bolygó atmoszféráját elemezte, a James Webbel sokkal részletesebb megfigyelést tudtak végezni, ami hatalmas ugrást jelent a földszerű, potenciálisan lakható bolygók megtalálásában.
Az Édouard Stephan által 1877-ben felfedezett galaxiscsoportról készült kép az eddigi legnagyobb fotó, amit a James Webbel készítettek: az öt galaxisról készült kép csaknem ezer fotóból áll össze és mintegy 150 millió képpontot tartalmaz.
"A Webb-től származó új információk betekintést nyújtanak abba, hogyan irányíthatták a galaxisok fejlődését a korai világegyetemben a galaktikus kölcsönhatások" - írja a NASA a képről, amelyen a több millió csillag mellett az is látható, ahogyan az egyik galaxis, az NGC 7328b átcsap a halmazon.
A Földtől 2500 fényévre található planetáris ködről készült képen jól látható a porba burkolózó, haldokló csillag, amely évezredek óta bocsátja ki a gáz- és porgyűrűket.
(Fotó: NASA/Flickr)