A Solar Orbiter olyan képet mutat a Napról, amit semmilyen más űreszköz nem láthatott eddig 2025 / 03 / 28 / Bobák Zsófia

Az Európai Űrügynökség Solar Orbiter szondája 2022 októberében készítette az eddigi leglátványosabb felvételét a napszél táncáról, amelyhez hat tudományos berendezése közül a Metis eszközt használta. A Metis egy koronográf, ami a Nap középpontjának kitakarásával láthatóvá teszi az égitest körüli régiót, a koronát és a napszelet, ami az elektromosan töltött részecskék plazmaáramlását jelenti. A Metis felvételén a Nap koronájának belső részén keletkező napszél figyelhető meg, ami egészen különleges perspektívát képvisel: az ESA szerint más űrbeli eszközök nem képesek érzékelni megfelelő felbontásban ezt a jelenséget. Hamarosan azonban egy, illetve két újabb szonda is csatlakozik a megfigyelők elit klubjához - a tavaly decemberben indított Proba-3 két műholdja szintén vitt magával koronagráfot, amivel mesterséges napfogyatkozást idéznek elő, hogy alaposabban szemügyre tudják venni a korona intenzív működését, beleértve a belső korona történéseit is. (Fotó: ESA)
Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Semmilyen üzemanyagot nem vittek magukkal a műholdak, amelyek másfél évig keringenek a fejünk felett
Semmilyen üzemanyagot nem vittek magukkal a műholdak, amelyek másfél évig keringenek a fejünk felett
Csendben elindult a program, ami a Föld leglátványosabb fényjátéka mögött megbújó folyamatokat vizsgálja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.