A SpaceX-nek 12000 műholdra szól az engedélye, de akár 42000-et is kilőnének attól függően, hogyan alakul a projekt sorsa. Elon Musk cége olyannyira belehúzott a dologba, hogy még a hónap vége előtt további kétszer hatvan műholdat lőnének ki, és a vállalat régió szinten még idén elkezdené az internetszolgáltatást.
SpaceX on Twitter
Successful deployment of 60 Starlink satellites confirmed! https://t.co/hA8eUp7dNI
A csillagászok már régóta aggodalmuk fejezik ki, hogy a műholdak miatt romlik a rálátásuk a mindenségre. Panaszukat alátámasztandó több képet/videót is mutatnak, amiken a műholdak fényes vonalakként karistolják az éjszakai eget.
A SpaceX szerint ugyanakkor a kritikusok túlzásokba estek. Szerintük a Starlink műhold csak nem sokkal a kilövés után fénylik, amíg a 290 kilométeres magasságról fel nem emelkedik 550 kilométerre, és ezután már egyáltalán nem zavaró a jelenléte. Ráadásul a SpaceX mindig megosztja a Starlink koordinátáit a csillagászokkal, hogy azok ehhez tudják igazítani a megfigyeléseiket. Sőt a mostani 60 műhold közül egyet kísérleti mázzal festettek be, amely elvileg tovább csökkentheti a fényvisszaverődést.
Akit már a Starlink is zavart, az persze cudar időkre számíthat, hiszen nem kizárólag Elon Musk cége az egyetlen, amely hasonló, mega-konstellációt szőne a Föld köré. Az Egyesült Királyságbeli OneWeb például csak kezdetnek 650 szélessávú netet szolgáltató műholdat lőne ki. Ebből 6 már kint is van, ám mostantól havi 30 darab pályára állítása a cél. Az Amazon persze ebből a tortából is szeretne egy szeletet magának, ők a Kuiper projekt keretében lőnének ki 3000 műholdat.
Mindez talán nem tűnik soknak, amíg számításba nem vesszük, hogy jelenleg bármiféle működőképes műholdból kevesebb mint 5000 kering bolygónk körül.
A SpaceX a leginkább a műhold űrbejuttatásánál tudja a költségeket megfogni. A mostani adagot például az a Falcon-9 rakéta vitte fel, amelynek ez már a negyedik kilövése volt. Mivel pedig a Falcon nem csak a Starlink műholdjait viszi fel, hanem jó pénzért másoknak is rendelkezésre bocsájtják ezt a szolgáltatást, ezért nem túlzás azt mondani, hogy ezt a kört lényegében más fizette.
(Forrás: BBC, kép: SpaceX)