A sztratoszféra dehidratálásával küzdenének a globális felmelegedés ellen

2024 / 02 / 29 / Felkai Ádám
A sztratoszféra dehidratálásával küzdenének a globális felmelegedés ellen
Az ötlet egyszerű, kérdés, mennyire nagyszerű: ha a sztratoszférában kevesebb a vízgőz, akkor a bolygó sem fog annyira felmelegedni – a feladat tehát az ebben a régióban található vízgőz csökkentése, ami nem is tűnik megvalósíthatlannak egy új koncepció alapján.

A kutatók komolyan vizsgálják azt, hogyan vonják ki a vízgőzt a légkörből, mielőtt az elérné a sztratoszférát, ahol a vízgőz jelentősen hozzájárul az üvegházhatáshoz, súlyosbítva a globális felmelegedést. Ez az elsőre talán meglepő stratégia az éghajlatváltozás mérséklését célozza a sztratoszférikus vízgőz által bezárt hő kezelésével. Az itt található vízgőz ugyanis egyfajta szigetelőréteget képez, és megakadályozza, hogy a Föld által kibocsátott hő az űrbe szökjön – ami a felmelegedés szempontjából tehát nem túl jó dolog a szakemberek szerint. Minderről a LiveScience írt.

A sztratoszféra a Föld légkörének egyik rétege, amely közvetlenül a troposzféra (ez a a földi légkör legalsó rétege, az időjárási jelenségek színtere) felett helyezkedik el és a mezoszféra alatt található, és körülbelül 10-50 kilométeres magasságban húzódik a Föld felszínétől számítva. A sztratoszféra igen érdekes réteg, mivel bár viszonylag kevés meteorológiai jelenség zajlik benne, de itt található az ózonréteg, ami elnyeli a Napból érkező ultraviola sugárzás zömét, így lényegében lehetővé teszi az életet a bolygón.

A sztratoszférában különös szabályok uralkodnak: a hőmérséklet itt például általában növekszik a magassággal, ellentétben a troposzférával, ahol mindez éppen fordítottan történik. Ez a jelenség az ózonréteg ultraviola sugárzás általi felmelegedésének köszönhető. A sztratoszféra és a troposzféra közötti határt, ahol ez a hőmérséklet-változás kezdődik, tropopauzának nevezik.

A sztratoszféra rendkívül fontos réteg, mivel kimelkedő szerepet játszik a bolygónk éghajlatának az alakításában, többek között az ózonréteg általi UV-sugárzás szűrése és a nagymagasságú légáramlatok (jet stream) révén. Ezek a magas sebességű légáramlatok jelentősen befolyásolják az időjárás mintákat és a légköri cirkulációt odalent a troposzférában.

Ennek a rétegnek a globális felmelegedésben is van szerepe, méghozzá az itt található vízgő miatt, ami bár mennyiségben jelentősen elmarad a troposzférában lévőtől, mégis fontos szerepet játszik a Föld éghajlati rendszerében és a globális felmelegedésben. A vízgőz ugyanis lényegében egy erős üvegházhatású gáz, ami képes megkötni a hőt az atmoszférában, így hozzájárulva a globális hőmérséklet emelkedéséhez.

A sztratoszférában található vízgőznek két fő forrása van: az első a metán oxidációja. A metán (CH4), amely szintén egy erős üvegházhatású gáz, feljut a sztratoszférába, ahol kémiai reakciók során oxidálódik, és e folyamat végeredményeként vízgőzzé alakul.

A másik forrás, ami a jelen terv szempontjából fontos, az a troposzféra és sztratoszféra közötti vízgőz áramlás – habár a troposzféra és a sztratoszféra között általában csekély a közvetlen légáramlás, bizonyos meteorológiai események, mint például erős viharok, képesek vízgőzt juttatni a troposzférából a sztratoszférába.

A sztratoszférában a vízgőz által okozott üvegházhatás különösen fontos lehet a magasabb rétegekben, ahol a vízgőz megkötheti a hőt, ami máskülönben az űrbe szökne. Mivel a sztratoszférában a hőmérséklet általában növekszik a magassággal, a melegedés itt további komplex hatásokat válthat ki, például befolyásolhatja az ózonréteg állapotát és a légköri cirkulációs mintákat. Ugyanakkor a sztratoszférában a vízgőz koncentrációja és az általa okozott üvegházhatás sokkal kisebb, mint a troposzférában. Azonban bármely változás ebben a finoman egyensúlyozott rendszerben potenciálisan befolyásolhatja az éghajlatot és hozzájárulhat a globális felmelegedéshez.

A Science Advances folyóiratban megjelent tanulmány pedig arra világít rá, hogy a troposzférából származó vízgőz egyenetlenül szivárog be a sztratoszférába szerte a világon, és ebben a folyamatban kulcsszerepet játszik egy jelentős szivárgási pont Észak-Ausztrália felett.

Joshua Schwarz, a National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) Kémiai Tudományok Laboratóriumának fizikusa és a tanulmány vezető szerzője szerint pedig épp ezeket a szivárgási helyeket lehetne kihasználni a sztratoszféra dehidratáláshoz. Az Ausztrália felettihez hasonló meghatározott régiók célzásával ugyanis a tudósok szerint hatékonyan csökkenthető a sztratoszférába jutó vízgőz mennyisége, ami a fentiek alapján tehát fokozná az infravörös sugárzás kijutását az űrbe – végső soron hűtené a bolygót.

Hogyan működne mindez? A kutatócsoport a NASA Légi Trópusi Tropopauza Kísérlet (ATTREX) adatait és számítógépes szimulációkat felhasználva vizsgálta annak lehetőségét, hogy eltávolítsák a vízgőzt a levegőből, mielőtt az a sztratoszférába emelkedik.

A tanulmány azt is megvizsgálta, hogyan alakul ki jég a felső troposzférában, ami vissza tud hullani az alacsonyabb magasságokba, ezzel megakadályozva a sztratoszférába való bejutását – ez a természetes folyamat azonban specifikus feltételeket igényel, mint például a jégképződést elősegítő részecskék jelenléte, amelyek nem mindig állnak rendelkezésre.

Az elképzelés a fentieket összerakva a következő: mesterségesen beoltják az atmoszférát jégképződést elősegítő részecskékkel Ausztrália felett, hogy elősegítsék a jégképződést, így a nedvességet alacsonyabb magasságban csapdába ejtik, mielőtt az emelkedni kezdene és átjutna a sztratoszférába. A módszer tehát dehidratálhatná a sztratoszférát és csökkenthetné a klímaváltozás hatását. Azt a kutatók is elismerik, hogy ez a csökkentés szerény mértékű – a melegedést ezzel a módszerrel az egy hetvened részével lehetne mérsékelni.

Ez tehát az elképzelés, legalábbis papíron, mivel a pontos részletek egyelőre homályosak. A tanulmányban szereplő modellek bizmut-trijodid részecskék felhasználását tervezik – ez egy olyan anyag, amelyet korábban fontolóra vettek egy másik típusú klímatechnika, a pehelyfelhők elvékonyításához is. Mint azt azonban Joshua Schwarz elmondta:

“Sok aggodalomra ad okot az éghajlati beavatkozás. Azt gondolom, hogy ha jobban megértjük a dolgokat, jobb helyzetben leszünk a megfelelő döntések meghozatalához. A lehetőségeinket vizsgáljuk, és nem foglalkozunk olyasmivel, ami lehetetlennek tűnik.”

(Kép: Pixabay/Vilkasss)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.