A tehenek tudják mi a bőgés, beszélgetnek egymással az ételről és az időjárásról is

2020 / 01 / 27 / Justin Viktor
A tehenek tudják mi a bőgés, beszélgetnek egymással az ételről és az időjárásról is
A tehenek persze nem éppen úgy beszélnek, mint ahogy egy embertől elvárnánk, de megvan a saját kommunikációs nyelvük. Arra is találtak bizonyítékot, hogy az egyes tehenek egyéni önkifejezésre is képesek.

A Sydney-i Egyetem új tanulmánya hírt ad róla, hogy a tehenek beszélnek egymással az ételekről és az időjárásáról is. A háziasított tehenek rendkívül társas lények, csordákban élnek, mind természetes, mind pedig az ipari állattartás során kialakult környezetben. Ezeken az állományokon belül, a rövid és hosszú távolságra történő interakciókat (kommunikációt) vokalizáció  közvetíti.

A tehenek különféle érzelmi helyzetekben alkalmazzák egyéni hangjukat. Ez segít nekik fenntartani a kapcsolatot a csordával, és izgalmat, szexuális izgalmat, elkötelezettséget vagy szorongást fejeznek ki általa.

A tanulmány elkészítéséhez a tudósok 333 mintát rögzítettek a tehenek vokalizációjáról, majd akusztikus elemző programokkal elemezték azokat francia és olasz kollégáik segítségével. A kutatás során arra a következtetésre jutottak, hogy a gazdálkodóknak az egyes tehénhangok azonosítását-felismerését, be kellene építeniük a napi gazdálkodási gyakorlatba.

Alexandra Green Ph.D. hallgató a Sydney-i Egyetem Élet- és Környezettudományi Iskolájából elmondta:  "Megállapítottuk, hogy a szarvasmarhák vokális individualitása viszonylag stabil az érzelmileg terhelt gazdálkodási körülmények között."

"Ezen hangjellemzők megértésével a gazdák képesek lehetnek felismerni az állomány olyan állatait, amelyek külön figyelmet igényelhetnek. Alexandra kutatása nagyon lelkesítő. Olyan, mintha Google fordítót készítene a tehenek számára.”

- mondta Cameron Clark, a Sydney-i Egyetem docense. 

Green hozzátette:  „Korábbi kutatások már megállapították, hogy a szarvasmarha-anyák és az utódok kommunikálhatnak, egymással bőgés útján. Ez a tanulmány megerősíti, hogy a tehenek megőrzik ezt az egyéni hangot az életük során és az állományon belül is. Most először elemeztük ezeket a hangokat, hogy meggyőző bizonyítékkal szolgáljunk erről a tulajdonságukról."

Egy 2018 évi tanulmány már megállapította, hogy az állatok hasonló módon kommunikálnak egymással, mint az emberek. A mostani tanulmány a Science Reports folyóiratban jelent meg.

(Forrás: TechExplorist, Independent Képek: Unsplash)

 


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.