Először fémhulladéknak vagy egy darab betonvasnak hitte, de amikor lemosta róla a sarat, valamint a rátapadt csigákat és egyéb folyami lényeket, rájött, hogy valami sokkal értékesebbet tart a kezében. A markolaton egy keresztszerű szimbólumot vett észre, amely feltehetően valamely középkori keresztény lovagrendhez – talán éppen a híres templomosokhoz – köthető. A kard szinte teljes egészében épen maradt fenn, csupán a hegye hiányzik. Markolatgömbje és részben ép markolata pedig a középkori fegyverekre jellemző.
„Akkor már tudtam, hogy ez valószínűleg egy különleges lelet”
– mesélte Korpikiewicz a TVP World csatornának. Elmondta, hogy ekkor döntött úgy: értesíti a hatóságokat.
Mivel elektromos rollerrel érkezett a folyóhoz, nem tudta volna biztonságosan hazavinni a méretes kardot, ezért ideiglenesen elrejtette a közeli fűben. Mielőtt visszatért volna érte, tanácsot kért egy barátjától, aki tapasztalt fémkereső, és azt javasolta neki, hogy tartsa a kardot nedvesen, hogy megelőzze az állapotromlást. Korpikiewicz megfogadta a tanácsot, vizes pólókba csavarta a leletet, majd másnap feleségével együtt bevitte Michał Krasuckihoz a varsói műemlékvédelmi hivatalba.
A hatóságok elismeréssel szóltak nemcsak a felfedezésről, hanem arról is, ahogyan Korpikiewicz kezelte a helyzetet.
„A megtaláló a lehető leggyorsabban eljuttatta hozzánk a kardot, ezzel eleget téve törvényi kötelezettségének – nagyszerű, hogy tudta, mit kell tennie” – mondta Krasucki.
A lengyel jog szerint az ilyen régészeti leleteket ugyanis kötelező átadni az államnak, hogy azokat megőrizhessék és tudományosan vizsgálhassák. A kardot jelenleg az Állami Régészeti Múzeum Fémkonzerváló Műhelyében vizsgálják.
„Majdnem teljes hosszában fennmaradt, gömb alakú markolatgömbbel és érdekes kereszt alakú jellel a markolaton” – erősítette meg Krasucki.
Ez azonban nem egyedülálló eset: az elmúlt években több jelentős régészeti lelet is előkerült Lengyelországban. 2025 elején például fémkeresővel felszerelt kincsvadászok egy 2000 éves római kardot találtak, míg egy gazda egy 2500 éves nyakláncot ásott ki. A Visztula vízszintje jelenleg történelmi mélyponton áll, ezért a szakértők úgy vélik, a közeljövőben további kincsek kerülhetnek elő a folyó medréből.
Ahogy Krasucki fogalmazott:
„A Visztula még mindig rengeteg titkot rejt.”
(Forrás: All That's Interesting, kép: Andrzej Korpikiewicz)