A tudósok sem értik: lehetetlen aurora hasadt a Jupiter egén!

2025 / 05 / 17 / Felkai Ádám
A tudósok sem értik: lehetetlen aurora hasadt a Jupiter egén!
A James Webb és a Hubble űrteleszkópok segítségével a tudósok lenyűgöző felvételeket készítettek a Jupiter sarki fényeiről. A képek azonban nem csak esztétikai értékkel bírnak, de olyan meglepő jelenségeket mutatnak, amelyek komolyan megkérdőjelezik a gázóriás légköréről alkotott eddigi elképzeléseinket.

2023. december 25-én a kutatók a James Webb űrteleszkópot (JWST) a Jupiter sarki területei felé irányították, és infravörös érzékelőivel élénk, intenzív sarki fényjelenségeket rögzítettek. Az eredményeket 2024. május 12-én publikálták a Nature Communications tudományos folyóiratban. Ezek alapján kiderült, hogy a Jupiter sarki fényei sokkal dinamikusabbak, mint azt korábban hitték.

„Valóságos karácsonyi ajándék volt – teljesen lenyűgözött!” – mondta Jonathan Nichols, a Leicesteri Egyetem kutatója és a tanulmány társszerzője. „Azt vártuk, hogy a sarki fények lassan, percek alatt változnak, ehelyett azt láttuk, hogy az egész régió másodpercről másodpercre villog és alakul át.”

A sarki fények akkor alakulnak ki, amikor nagy energiájú, töltött részecskék ütköznek a bolygó légkörének gázmolekuláival, látványos fényjelenségeket hozva létre. A Jupiter esetében a bolygó hatalmas mágneses mezeje elkapja a napszélből és az Io hold vulkáni tevékenységéből származó részecskéket, majd a sarkvidékek felé irányítja őket – ez pedig sokkal erősebb sarki fényeket eredményez, mint amilyeneket a Földön látunk. A kutatócsoport a trihidrogén-kation (H₃⁺) infravörös sugárzására koncentrált. Ez a molekula akkor keletkezik, amikor nagy energiájú elektronok kölcsönhatásba lépnek a Jupiter légkörének hidrogénjével. A H₃⁺ szerepet játszik a bolygó hőjének kisugárzásában, de mivel az elektronok gyorsan elpusztítják, csak rövid ideig marad fenn. A Webb érzékeny közeli infravörös kamerái kimutatták, hogy ez a molekula mindössze körülbelül 150 másodpercig létezik, mielőtt lebomlik – ez egyébként új információkat ad a Jupiter hűlési folyamatairól is.

A legmeglepőbb felfedezés azonban a James Webb és a Hubble teleszkóp adatainak összevetéséből született. Míg a Webb jelentős infravörös fényt észlelt, a Hubble ultraibolya képein ennek nem volt látható megfelelője.

„Meglepő módon a Webb által megfigyelt legfényesebb jelenségnek nem volt valós párja a Hubble felvételein” – jegyezte meg Nichols. „Ez arra utal, hogy a részecskék olyan energiaeloszlásban vannak jelen, amiről eddig azt hittük, hogy nem fordulhat elő egyszerre.”

A kutatók a közeljövőben további megfigyeléseket terveznek a James Webb űrteleszkóppal, valamint elemzik a 2016 óta a Jupiter körül keringő Juno űrszonda adatait is.

(Kép: NASA, ESA, CSA, STScI, Ricardo Hueso – Baszkföldi Műszaki Egyetem, Imke de Pater – UC Berkeley, Thierry Fouchet – Párizsi Obszervatórium, Leigh Fletcher – Leicesteri Egyetem, Michael H. Wong – UC Berkeley, Joseph DePasquale – STScI, Jonathan Nichols – Leicesteri Egyetem, Mahdi Zamani – ESA/Webb)


Amikor egy virtuális sárkány segít a gyógyulásban – Te is részese lehetsz!
Amikor egy virtuális sárkány segít a gyógyulásban – Te is részese lehetsz!
Egyetlen százalék is elég lehet ahhoz, hogy egy beteg kisgyerek újra mosolyogjon – tedd meg Te is a Tőled telhetőt!
Magyarul viccelődik velünk a TP-Link robotporszívója
Magyarul viccelődik velünk a TP-Link robotporszívója
Jobb lesz-e a takarítás attól, ha a porszívónk a dolga végeztével kurjongatva közli velünk, hogy ő most elindul haza, majd a dokkoló felé tartva rá is gyújt egy vidám nótára? Ha jobb nem is, de mindenképpen szórakoztatóbb.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.