A valaha élt leghatalmasabb szárazföldi élőlény maradványait találhatták meg Argentínában

2021 / 02 / 06 / Felkai Ádám
A valaha élt leghatalmasabb szárazföldi élőlény maradványait találhatták meg Argentínában
A csontok egy titanoszauruszhoz tartozhattak, és az sem kizárt, hogy a legnagyobbhoz, melynek maradványai eddig előkerültek.

Patagónia egy földrajzi régió Dél-Amerika legdélebbi részén. A területen Argentína és Chile osztozik. A népsűrűség igen alacsony a gyönyörű, vadregényes tájon: a Németország háromszorosának megfelelő területen körülbelül egy budapestnyi – tehát kétmillió ember él. A régió nyugati és déli részén az Andok hegyei domborodnak, keleten fennsíkok és alföldek terülnek el. A patagón szót Magellán használta a vidék őslakosaira, akiket óriásoknak vélt. Az itteni lakosok bár a spanyoloknál valóban magasabbak voltak, de természetesen nem voltak óriások – ugyanakkor ezen a területen éltek a világ leghatalmasabb szárazföldi állatai is egykor.

Patagónia ezért aranybánya az őslénytannal foglalkozók számára. Egy friss publikáció pedig a Patagónia északnyugati részén talált leletet mutat be. Mint az írás fogalmaz, a paleontológia területén az egyik legizgalmasabb terület annak a tanulmányozása, hogy miként ment végbe, és milyen hatások hajtották a Sauropoda, a hüllőmedencéjű dinoszauroszok egyik kládjának a testtömeg és testméret növekedését. A sauropodák közül kerültek ki ugyanis a történelem leghatalmasabb szárazföldi élőlényei, a titanoszauruszok, amelyek testtömege nem ritkán a 40 tonnát is meghaladta. Sajnos a titanoszauruszok maradványai jellemzően meglehetősen töredékesek, a közelmúltban viszont több épen maradt, ha nem is teljes csontvázat, de összefüggő részleteket találtak, amely alapján fontos következtetéseket lehetett levonni ezen állatok anatómiájáról.

A mostani mintát egy régi folyó nyomán 98 millió évvel ezelőtt kialakult üledékes kőzetben találták még 2012-ben. Az ásatási munkálatok pedig 2015-ben kezdődtek. Dr. Jose Luis Carballido, a szóban forgó tanulmány egyik szerzője szerint a lelet azért különösen érdekes, mert rendkívül jól kivehető részletességgel maradt fenn, ráadásul az állat farkának több mint a fele került el a medence több csontdarabjával együtt. A csontok még mindig a kőbe ágyazva pihennek, tehát még sok évnyi ásatás van hátra. Eddig 24 csigolya került elő az állat farkából, valamint a medencecsont és a mellizmok tapadási területének részei. Annyi már most megállapítható, hogy az állat hatalmas lehetett. Dr. Alejandro Otero, a kutatásvezetője szerint olyan 10-20 százalékkal lehetett nagyobb, mint az eddig megtalált dinoszauruszok. Az egyelőre még nem biztos, hogy egy új fajt fedeztek fel, de annyi biztos, hogy egy titanoszauroszról van szó.

Titanoszaurusz csontokat a világon több helyen is találtak, de a legnagyobb állatok után maradt fosszíliák eddig Patagóniából kerültek elő. A Patagotitan például 77 tonnát nyomott, míg az Argentinosaurus 110 tonnát, és 40 méteres testhosszal büszkélkedhetett. Ahhoz hogy a mostani lelet súlyát megbecsülhessék, még elő kellene kerülnie a combcsontnak vagy a karcsontnak (humerus).

(Címlapkép/nyitókép: egy kisebb, 9 tonnás és 13 méter hosszú titanoszaurusz csontvázának a replikája/wikimedia commons/Dornicke)

További cikkek a Rakétán:

Ép szaporodószervekkel fennmaradt dinoszaurusz kövületet találtak A dinoszauruszok ma is élő leszármazottai a madarak, és a madarak kloákával rendelkeznek. Nem csoda hát, ha a Kína északnyugati részén kiváló állapotban előkerült fosszilis dinoszaurusz korpuszán kloákája, az ürítéshez és a párosodáshoz használt testnyílásának alakja is látható. Először a történelemben.

Tudod mekkora a legnagyobb ragadozó dinoszaurusz-lábnyom a világon? Ha szóban forgó lábnyom tulajdonosa még mindig odakünn kóborolna, akkor lenne miért aggódnunk éles fogait és öles lépteit is számításba véve. A tiszteletet parancsoló rekordlábnyomot a mai Bolívia földjeit taposva hagyta ránk egykori tulajdonosa.

Dinoszauruszok Skóciában Skócia egykor, jóval a skótszoknya elterjedése előtt valóságos Jurassic Park volt – 170 millió éve hihetetlenül változatos élővilágot lehetett arrafelé találni.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.