Kína első állandó űrállomásán, a Tienkungon az egymást félévenként váltó taikonauták az űrállomás kialakításának utolsó simításai és rendszeres űrséták mellett tudományos munkák elvégzésével foglalkoznak, amelynek során anyagtudományi, technológiai és élettudományi kísérleteket végeznek. Feladataik közé tartozik többek között a mikrogravitációs környezet fiziológiai hatásainak felmérése, amihez saját magukat használják alanyként és ami révén az adatokat gyűjtő és elemző kutatók többet megtudhatnak az űrállomásokon hosszú ideig tartózkodó űrhajósok izomzatának változásaival kapcsolatban. A vizsgálatok célja elsősorban az, hogy felmérjék, milyen módon befolyásolja a mikrogravitáció az emberek erejét a mindennapos tevékenységek során. A Sencsou-18 legénysége szobabiciklit, futópadot és más edzőgépeket használt a vizsgálatokhoz, így a jövőben ezeket az eszközöket még hatásosabban alkalmazhatják majd az izomveszteség megakadályozására.
A taikonauták által végzett tudományos kísérletek másik részében más élőlények űrbeli viselkedését is monitorozzák, megfigyelték például a zerbrahalak és a borzhínár "magatartásbeli" változásait és a kísérlet érdekes eredményeket hozott.
Mint kiderült, a zebradániók viselkedése kiszámíthatatlanná vált az űrállomáson
, a tartályukban körbe-körbe úszó állatok úgy tűnt, mintha elvesztették volna tájékozódási képességüket és gyakran fejjel lefelé úsztak. A halakról gyűjtött adatokat és róluk készített felvételeket a gerincesek űrbeli növekedésének és a környezethez való viszonyulásuk felméréséhez fogják használni a kutatók, valamint a zárt ökoszisztémák űrben való anyagkörforgásának megismeréséhez.
Az aquasztronautáknak nevezett négy hal az első olyan kísérlet részét képezi, aminek keretében gerinces fajokat igyekeznek életben tartani és felnevelni az állomáson. A zebrahalak az utódok létrehozásának megfigyeléséhez is ideális modellt jelentenek, mivel az ikráik átlátszóak és az embrióik a méhen kívül fejlődnek, jó lehetőséget nyújtva a folyamat tanulmányozásához. A halakat a Tienkung két tudományos modulja közül a Ventienben tartják, itt végzik az élettudományi projekteket az űrhajósok.
A zebradániók vizsgálata a fajjal kapcsolatos ismeretek bővítésén kívül az emberek űrbeli tartózkodásának újabb lehetőségeihez is hozzájárulhat, elősegíthetik többek között a hibernációt célzó kutatásokat, amelyre több űrügynökség is a Marsra tartó utazás problémájának potenciális (bár egyelőre valószínűtlennek tűnő) megoldásaként tekint. A zebrahalak torpornak nevezett állapotát a Belfasti Queen's Egyetem kutatói vizsgálták 2021-ben, hogy közelebb jussanak a hibernált állapot megértéséhez. Az állatokat akkora sugárzásnak tették ki, amennyi (arányosan) az űrhajósokat érné egy hat hónapos marsi út ideje alatt és ez a mennyiségű sugárzás jelentős oxidatív stresszt okozott a halak szervezetében. A redukált élettani aktivitással járó torpor azonban részleges védelmet nyújtott a károsodás ellen az anyagcsereszint csökkentése révén.
Halakat a Nemzetközi Űrállomásra is szállítottak már korábban, ott szintén zebradániókkal, valamint medaka halakkal kísérleteztek. Az ISS-en zajló vizsgálatok révén az csontvesztés és az izomatrófia jelenségét térképezték fel mikrogravitációs körülmények között.
(Fotó: kazakovmaksim /Getty Images)