Akad-e kézifegyver, amivel leteríthetnénk egy T-Rexet?

2025 / 07 / 20 / Felkai Ádám
Akad-e kézifegyver, amivel leteríthetnénk egy T-Rexet?
Le lehet-e győzni egy T-Rexet modern fegyverekkel? – A Kentucky Ballistics vad epizódja után ezt is tudjuk.

A Kentucky Ballistics egyik legőrültebb és legszórakoztatóbb epizódjában Scott, a műsor házigazdája egy ősi (egészen pontosan jura kori) kérdésre keresi a választ: vajon képes lenne-e egy modern fegyverekkel felszerelt ember legyőzni egy Tyrannosaurus rexet?

A válasz felkutatásához Scott összeállt a Ballistic Dummy Lab csapatával, hogy megépítsenek egy életnagyságú, sérülés szempontjából hiperrealisztikus T-Rex-fejet – amin tesztelni lehet a bolygónk legerősebb lőfegyvereit. Az eredmény? A hab-gél dinoszaurusz látványos fegyverpornója egyszerre illusztrálja a modern tűzerő nyers brutalitását és a „ragadozók királyának” meglepő ellenálló képességét.

A show sztárja egy hatalmas, 270 kilós, kétméteres T-Rex-fej, amelyet Chris, a Ballistic Dummy Lab szakembere és csapata készített. A replika megalkotása egy teljes évbe telt, és rendkívül sűrű ballisztikus gélből, valamint szintetikus csontból áll – így hűen utánozza egy valódi őslény fejének szerkezetét. Egy forró nyári napon, egy fa árnyékában Scott úgy dönt: ideje elpusztítani a T-Rexet. Természetesen a tudomány nevében.

Scott elsőként visszafogottabb pisztolyokkal próbálkozik:

  • .22 LR – Alig hagy nyomot.
  • 9 mm – Enyhe sérülést okoz az orrnál.
  • .45 ACP (Double Barrel 1911) – Egy fogat kiüt (az is inkább csak a modell felépítése miatt), de valódi károkozás nincs.
  • 10 mm – Kissé erősebb, de még mindig messze van a hatékonyságtól.

A nem túl meglepő következtetés: ha valaha szembe kerülnél egy dinoszaurusszal, a kis kaliberű kézifegyverekkel nem sokra mész.

Jönnek a komolyabb fegyverek – vagy mondjuk úgy: a dinó már megérzi a Magnum erejét:

  • .44 Magnum (Black Talon lőszerrel) – Végre látható sérülést okoz, mélyen behatol az orrba.
  • .50 AE Desert Eagle – Bár lenyűgöző fegyver, a tesztben kevésbé hatékony, mint a .44 Magnum.
  • .500 S&W Magnum – A Demolition Ranch aranyozott revolveréből kilőve ez a lövedék felhasítja a T-Rex orrlyukát, sőt szerkezeti károkat is okoz.

Ennek ellenére még ezek a brutális lövések sem állítanának meg egy rohamozó T-Rexet.

Ezután Scott beveti a filmekből jól ismert SPAS-12 sörétes puskát, söréttel töltve. A hatás látványos, de csak a felszínt érinti – a T-Rex elveszíti az orrát, ám harapóereje változatlan marad.

A következő próbálkozás a .45-70 Government – az a típus, amelyet Chris Pratt is dicsért a Jurassic World filmekben. A pontos homloklövés látványos, de a lövedék nem hatol át a fejen, így kétségek merülnek fel a valódi megállító erejét illetően.

Ezután Scott a nagyvad-vadászat világába merészkedik:

  • .577 Tyrannosaur – Ebből a ritka lőfegyverből mindössze 24 darab létezik. A lövedék hatalmas károkat okoz, a T-Rex fejének egy részét gyakorlatilag „konfettivé” robbantja.
  • .700 BMG – Egy 1000 graines lövedék hatalmas lyukat üt keresztül a koponyán.
  • .4 Bore Rifle – Ez az ősi vadászfegyver egy 2150 graines (!) lövedéket lő ki. A T-Rex arca szinte összeroppan az elképesztő energiaátadástól.
  • .950 JDJ – A világ egyik legerősebb kézi lőfegyvere, amelyből mindössze négy létezik. A 2400 graines lövedék brutális energiával csapódik be – a becsapódás gyakorlatilag szétzúzza a T-Rex fejét. Scott szerint:

„Ez határozottan a legjobb választás, ha egy T-Rex elszabadult.”

A bemutatót Scott egy .416 Rigby puskával zárja – ezt a modellt a „vadászpuskák mézborzának” is nevezik. Bár erős, ebben a fázisban már inkább csak poénból lövöldöz vele, hiszen a T-Rex-fej a korábbi lövések hatására darabokra hullik.

Scott ítélete egyszerű: hacsak nincs nálad egy .950 JDJ, inkább menekülj. A legtöbb kézifegyver esélytelen egy ilyen őskori bestia ellen, és csak a világ legerősebb vadászpuskái képesek megállítani.


1000 évre csapdába zárták az AI százlábút – ez történt vele
1000 évre csapdába zárták az AI százlábút – ez történt vele
Hogyan tanul meg egy mesterséges intelligencia egy virtuális százlábút irányítani – és miért olyan lenyűgöző, amit létrehoz?
A fekete lyukak eseményhorizontjához hasonló jelenséget hoztak létre a laborban
A fekete lyukak eseményhorizontjához hasonló jelenséget hoztak létre a laborban
Fényből álló folyadék helyettesíti a fekete lyuk eseményhorizontját.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.