Nemrég került megrendezésre az ötödik OFFensive Swarm-Enabled Tactics, azaz „OFFSET”, ami a DARPA, az Egyesült Államok védelmi minisztériumának kutatásokért felelős részlegének terepgyakorlata volt. A gyakorlat során a Raytheon vezette kutatócsapat által kifejlesztett "integrált rajtechnológia" segítségével egyetlen kezelő sikeresen irányított egy 130 fizikai drónplatformból és 30 szimulált drónból álló flottát – számolt be róla a Futurism. A szimulált városi környezet beltéri és kültéri helyszíneket egyaránt tartalmazott.
A projekt egyik különlegessége, hogy a csapat kifejezetten igyekezett kereskedelmi forgalomban is kapható hardvereket és szoftvereket használni a rendszer megépítéséhez. Az erősebb, drágább eszközöket – és azok számítási kapacitásait – nélkülöző harctéri körülményekhez alkalmazkodva a Raytheon szakemberei létrehozták az egyszerűbb építési technikák egy skálázható, decentralizált módszertanát, melynek segítségével a legkülönfélébb küldetésekhez is felépíthető egy-egy drónraj.
„Szoftverünk elég intelligens ahhoz, hogy egy-egy feladathoz a megfelelő képességekkel rendelkező drónokat rendelje” – állítja Shane Clark, a Raytheon BBN OFFSET vezető kutatója.
„Például, ha a feladat egy épület megfigyelése, akkor több drónt is lehet küldeni az adott épület minden egyes szemmel tartandó részéhez. A szoftver figyelembe veszi az egyes drónok állapotát és műszerezettségét, és ennek megfelelően például a tető felügyeletével lefelé néző kamerákkal ellátott drónokat bíz meg” – tette hozzá Clark.
A fejlesztők ígérete alapján a drónraj segíthet a kezelőjének az adott épület ismeretlen részeinek feltérképezésében, továbbá a drónok által továbbított képek és a mesterséges intelligencia által létrehozott virtuális környezet segítségével könnyebben meg lehetne állapítani, hogy a frissen alkotott akcióterv megvalósítható-e az adott helyszínen. A drón-ember interfész továbbá hanggal is vezérelhető. A Raytheon szerint az új fejlesztés segítségével egy drónraj üzemeltetését akár minimális felkészítéssel is el lehet majd sajátítani.
A Raytheon közleményéből az sajnos nem derül ki, hogy kamrákon és érzékelőkön kívül elhelyeztek-e fegyvereket is a drónok fedélzetén, bár ez nem jelenti azt, hogy a jövőben ne lehetne rájuk szerelni. Az Amerikai Egyesült Államok – több másik katonai nagyhatalommal egyetemben – már kifejezte ellenérzéseit az autonóm fegyverek betiltásának gondolatával szemben.
(Fotó: Raytheon, a borítóképhez használt fotó illusztráció, forrása: Getty Images)