Egy nemzetközi kutatócsoport válogatott kínzásoknak vetett alá egy akkumulátort, de nem kedvtelésből, hanem azért, hogy demonstrálják az eszköz különleges képességeit. A próba alanya egy hidrogél alapú akkumulátor volt - a lítiumion-akkumulátorok egy fajtája, ami potenciálisan kevésbé sérülékeny, mint a szilárdabb elődei.
A flexibilis akkumulátor alapját egy úgynevezett amfoterion polimer adta, ami rendelkezik negatív és pozitív töltéssel is, ehhez pedig a kutatók akrilsavat és fluormentes lítiumsót adtak. Ez utóbbi alkotta az újfajta hidrogél elektrolitot, ami a hagyományos elektrolitoktól eltérően viselkedett. Az alkalmazott hidrogél alacsony víztartalmú, mégis képes megtartani stabilitását 50%-os páratartalom mellett, ezenfelül a tesztek során különösen rugalmasnak bizonyult, és kiderült, hogy öngyógyító képességgel is rendelkezik.
A tesztek során a legkülönfélébb módszerekkel vizsgálták az akkumulátor teherbírását: meghajlították, tekerték, ütötték, borotvapengével vagdosták, és egy tűvel át is szúrták a berendezést, de az tökéletesen működőképes maradt a tortúra ellenére magas hőmérsékleten és nagy páratartalomban is. A vágások a megfigyelések szerint pedig be is gyógyultak rajta, vagyis képes volt egyfajta önregeneráló viselkedésre. Az akkumulátor az egy hónapig tartó vizsgálat időtartama alatt stabilan üzemelt, 500 töltési ciklust kibírt, és gyakorlati használat közben is megfelelően teljesített.
Az ígéretes akkumulátortípussal a jövőben azonban nem fogunk a mobiltelefonokban vagy laptopokban találkozni, a legalkalmasabb felhasználási kör számára a viselhető eszközök energiaellátása lesz, amelyeknél különösen fontos szempontot jelent a rugalmasság, és a nagy ellenállóképesség.
(A borítókép csak illusztráció: DALL-E3)