Alkonyattól pirkadatig - egy cég éjszakai napfényt tervez árusítani 2025-től, amit az űrből tükröznek

2024 / 09 / 05 / Bobák Zsófia
Alkonyattól pirkadatig - egy cég éjszakai napfényt tervez árusítani 2025-től, amit az űrből tükröznek
A Reflect Orbital tükrökkel ellátott műholdflottát tervez napszinkron pályára állítani, hogy a Föld egy-egy pontjára napfényt sugározzanak éjszaka. A szolgáltatást 2025-re ígérik és már több 30 ezren igényelték a saját, személyes fényadagjukat.

A Reflect Orbital nem kevesebbre vállalkozott, minthogy éjszakai napfényt generáljanak és adjanak el az emberek számára. A cég nem titkoltan a profitra és egyúttal a napenergia hasznosításának maximalizálására hajt, a napfényt ugyanis elsősorban napelem farmok számára szánják, amelyek így nem csak a világos, nappali órákban tudnak energiát termelni, hanem napnyugta után is, azt az időszakot is felhasználva az ellátáshoz, ami eddig kiaknázatlanul maradt. A koncepció szerint egy több mint ötven űreszközből álló műholdflottát helyeznek üzembe az űrben, amelyek körülbelül 600 kilométeres magasságban napszinkron pályán keringenek és egy rajtuk elhelyezett, tükröződő anyaggal borított felszín segítségével a kellő helyszínre irányítják a nap sugarait a megrendelő által megadott időben.

A cég áprilisban mutatta be a terveit, de egyelőre még a munka kezdetén járnak, a tavaly augusztusban végzett tesztek során még csak egy ballonnal, 3 kilométeres magasságból próbálták ki a módszer működőképességét. A tükör végleges változata egy 10x10 méteres, mylar fóliával borított felület lesz, ami az elképzelés szerint annyira eredményesen tükrözi majd a napfényt, hogy a célba vett napelemek, ha nem is a nappali hatékonyságukkal, de kellően produktívan működnek majd a sötét órákban is. Részleteket, specifikációkat és pontos adatokat a cég és az alapító, Ben Nowack eddig nem nagyon osztott meg és egyelőre a műholdak tesztjéről sem esett szó, ennek ellenére rengetegen érdeklődnek a projekt iránt Nowack elmondása szerint.

A Reflect Orbital honlapján a név, telefonszám, e-mail cím és egy rövid bemutatkozás megadása után lehet bejelentkezni a leendő szolgáltatásra és Nowack X-en közzétett posztja alapján már a 30 ezret is meghaladta azoknak a száma, akik igényelték az éjszakai napfényt tőlük. A jelentkezők száma főként azután ugrott meg, hogy a cég rövid koncepcióvideót készített arról, hogyan is nézhetne ki a szolgáltatás: eszerint, miután a honlapon, illetve mobilos felületen a megfelelő helyet kiválasztjuk, már érkezik is a világosság a magasból.

Nowack két nappal később azonban tisztázta, hogy a felvételen látottak csak egyszerű demonstrációt jelentenek és a cégre még rengeteg munka vár a szolgáltatás beindítása előtt, valójában még a munkatársakat is csak most toborozzák. A 4 percig tartó, 5 kilométeres körzetben érzékelhető "személyes megvilágítást" egyébként 2025 utolsó negyedévére ígérik.

Jövőre derülhet ki tehát, hogy a Reflect Orbital ötlete megvalósul-e valamilyen módon és mit tudnak (és mennyiért) nyújtani az embereknek, de annyi biztos, hogy nem ez az első projekt, ami az éjszakai napfény létrehozását tűzte ki célul. Az oroszok 1993. február 4-én a Znamya műholddal, illetve annak tükreiként szolgáló, alumíniummal borított műanyaglemezeivel kis időre sikeresen megvilágítottak egy helyszínt Nyugat-Oroszországban, mikor a MIR űrállomás mellett szabadjára engedett eszköz tükrei egy öt kilométer széles fénycsóvát hoztak létre, amely keresztülhaladt Európán, Franciaországtól kezdve, 8 km/h-ás sebességgel. A Znamya programot a kezdeti siker ellenére leállították, jóval később pedig Kínában került elő egy hasonló projekt, aminek keretein belül egy mesterséges Holdat terveztek az űrben működésbe hozni, hogy világosságot hozzon az éjszakába a hagyományos utcai világítótestek helyett, de a Kína második Holdja azóta sem fénylett fel az égen.

(Fotó: Reflect Orbital)


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Ez a robot úgy pacsizik, mint egy kutya, de úgy ugrik, mint egy szöcske
Ez a robot úgy pacsizik, mint egy kutya, de úgy ugrik, mint egy szöcske
A németjuhászról mintázott Tecno Dynamic 1 egészen engedelmes jószág, hiszen egy kézmozdulatunkra fekszik, pacsizik vagy fordul meg, de a leginkább akkor lepődtünk meg, amikor ugrott egyet.
Honnan tudjuk, hogy mi a teendők katasztrófahelyzetben?
A Katasztrófavédelmet kérdeztünk, hogy honnan számíthatunk hiteles információkra.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.