Amikor a nyomáskülönbség kiszippantott egy pilótát a kokpitből – de túlélte!

2024 / 10 / 18 / Felkai Ádám
Amikor a nyomáskülönbség kiszippantott egy pilótát a kokpitből – de túlélte!
Túl lehet élni, ha a magasban a gépen kívül kerülünk félig? Egy elképesztő történet szerint igen – na, de mi lett Lancaster kapitány végső sorsa?

1990. június 10-én a British Airways 5390-es járata az angliai Birminghamből indult Malagába, Spanyolországba. Mindössze azonban 13 perccel a felszállást követően katasztrófa történt: a BAC 1-11 típusú repülőgép szélvédője kitört, ami robbanásszerű dekompressziót eredményezett a pilótafülkében. Ennek következtében Tim Lancaster kapitányt a hirtelen nyomáskülönbség félig kiszippantotta a pilótafülke ablakán, miközben a felsőteste 5300 méteres magasságban a gépen kívül került. A kapitány lába ráadásul beakadt a gép vezérlőelemeibe, ami miatt hirtelen elveszett az irányítás a gép felett, ami orral lefelé zuhanni kezdett.

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy Nigel Ogden légiutas-kísérő gyorsan kapcsolt: megragadta Lancaster lábát, és szorosan tartotta. Mint visszaemlékezett az eseményekre:

“Átugrottam a vezérlőoszlopon, és a derekánál fogva tartottam, hogy ne repüljön ki teljesen a gépből.”

Az ő gyors reakciója mentette meg a férfi életét – amit akkor még egyébként nem tudtak. Hamarosan a személyzet többi tagja is Ogden segítségére sietett, és 20 percen keresztül együtt tartották Lancastert, miközben a vészhelyzet fokozódott. A szélsőséges nyomás és a fagyos szél ellenére Ogden és a csapat kitartott, bár Ogden fagyási sérüléseket szenvedett és a válla is kificamodott. Közben a másodpilóta, Alistair Atcheson, gyorsan átvette az irányítást. Visszakapcsolta a robotpilótát, és biztonságosabb, alacsonyabb magasságra vitte a gépet, ahol magasabb volt az oxigénszint is.

Annak ellenére, hogy Atcheson több mint 640 km/órás sebességgel repült a forgalmas légtérben, szerencsére sikerült biztonságosan letennie a gépet az angliai Southampton repülőterén.

A személyzet eleinte azt hitte, hogy Lancaster nem élte túl ezeket a szélsőséges körülményeket, de a kapitány csodával határos módon életben maradt. Külön csoda, hogy komolyabb baja sem lett: beszerzett ugyan pár fagyási sérülést, valamint eltört a könyöke, az egyik hüvelykujja és a csuklója is – de hát ahhoz képest, amit átélt, ez tényleg semmiség. Ami pedig a baleset okát illeti: a későbbi vizsgálat során kiderült, hogy a szélvédő cseréjekor nem megfelelő csavarokat használtak mindössze 27 órával a felszállás előtt.

Hősies helytállásukért a személyzet tagjai megkapták a Queen's Commendation for Valuable Service in the Air kitüntetést. Lancaster kapitánynak pedig nem szegte kedvét, hogy ilyesmit élt át: mindössze néhány hónap elteltével visszatért a repüléshez, és csak 2008-ban vonult nyugdíjba.

(Forrás: History Defined, BI, Wiki, kép: wiki)


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.