Árapály-katasztrófát idézett elő egy furcsán kóborló fekete lyuk

2025 / 05 / 12 / Bobák Zsófia
Árapály-katasztrófát idézett elő egy furcsán kóborló fekete lyuk
Csavargó fekete lyukat észlelt a Hubble, ami csillagokat gyilkol.

Csillagászok megfigyelték az első olyan TDE (árapály-katasztrófa) eseményt, amelyet nem egy galaxis közepén megbújó szupermasszív fekete lyuk idézett elő, hanem egy kóborló társa. Az árapály-katasztrófákra akkor került sor, ha egy csillag túl közel kerül egy fekete lyukhoz, és annak gravitációs ereje széttépi az égitestet, de egészen eddig csak azokat a verzióit sikerült megfigyelni, amelynek kiváltó oka egy olyan fekete lyuk volt, ami a neki otthont adó galaxis magjában helyezkedik el, mint amilyen például a Tejútrendszerben a Sagittarius A*. A mostani, AT2024tvd jelű esemény az első “eltolt TDE”, aminek nyomát optikai megfigyelőrendszerek rögzítették - mondta el Yuhan Yao, a tanulmány vezető szerzője, és az eset bizonyítja, hogy a kóbor fekete lyukak is elárulhatják pozíciójukat az általuk okozott TDE jelenségek révén.

A szóban forgó fekete lyuk egy egymillió naptömegű monstrum, amely a Földtől 600 millió fényévnyire található,

és a jelenlétét több földi és űrbeli teleszkóppal detektálták, mikor a fekete lyuk éppen “meggyilkolta” a csillagot. Ilyenkor a kibocsátott intenzív sugárzás árulkodó jelként szolgál, a kutatók pedig onnan tudták megállapítani, hogy a fényes jelenség nem egy szupernóva-robbanás nyoma, hogy az emissziós vonalakban többek között hidrogén, hélium, szén és nitrogén jelenlétét is detektálták.

Ami az esetet különösen érdekessé teszi, az a csavargó fekete lyuk előélete: a kutatók azt ugyan nem tudják biztosan meghatározni, hogy a fekete lyuk hogyan került a jelenlegi pozíciójába, de annyi biztos, hogy a galaxisának közepén már van egy másik, nála sokkal nagyobb fekete lyuk, amitől a kóbor objektum csak 2600 fényév távolságra van. A teóriák szerint lehetséges, hogy éppen ennek a szupermasszív fekete lyuknak, valamint még egy fekete lyuknak a hatása lökte ki a vándort a galaxis közepéből a háromtest-interakció révén, de az is elképzelhető, hogy a fekete lyuk korábban egy másik galaxishoz tartozott, ami összeolvadt a “gazdagalaxissal”, egy olyan rendszert kialakítva, amiben legalább két fekete lyuk található.

(Fotó: NASA, ESA, STScI, Ralf Crawford/Joseph DePasquale/STScI, Yuhan Yao/UC Berkeley)

Szétszaggatott csillagból szökött szellemrészecskét fogtak a Déli-sarkon Fekete lyukak neutrínógyáraiból is érkezhetnek a ritkán észlelt látogatók a Földre.


Mennyire boldog Magyarország az ágyban?
Töltsd ki az idén 18 éves Vágyaim.hu és a Pannon Egyetem (anonim) Nagy Hálószoba Kutatását, és derítsük ki, hogy állunk a szexhez 2025-ben, Magyarországon!
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.