Ássák a világ egyik legnagyobb mesterséges vermét, hogy helyet adjon egy fontos tudományos kísérletnek

2024 / 02 / 09 / Bobák Zsófia
Ássák a világ egyik legnagyobb mesterséges vermét, hogy helyet adjon egy fontos tudományos kísérletnek
A Japánban épülő Hyper-Kamiokande neutrínóobszervatóriumban nem csak a szellemrészecskéket figyelik meg, hanem a protonbomlás eddig sosem látott jelenségét is kutatják és a nagy egyesített elméletet igyekeznek tisztázni.

Japánban 1996-ban kezdett el működni a Szuper-Kamiokande nevű hatalmas neutrínóobszervatórium, amelyben a nehezen megfigyelhető neutrínókat, azaz az "univerzum szellemeit" igyekeznek detektálni, hogy többet megtudjanak a megfoghatatlan részecskék természetéről. Annak ellenére, hogy a neutrínók létezését már 1930-ban megjósolták, a konkrét megfigyelésükre még sokáig nem került sor, hiszen a részecskék okkal érdemelték ki a "szellem" elnevezést:

mivel a neutrínóknak nincs elektromos töltése, nehezen és nagyon ritkán lépnek kölcsönhatásba a környezetükkel, bár valójában mindenhol megtalálhatóak.

Az első detektálásról szóló tanulmányt csak 1956-ban publikálták, miután Frederick Reines és Clyde Cowan először szerzett közvetlen bizonyítékot a létezésükről egy 1951-ben induló, nagyszabású kísérlet során. A Szuper-Kamiokande indulása idején már sok mindent felfedeztek a kutatók a különleges részecskékkel kapcsolatban, de egyes részletek még homályos voltak: a neutrínók oszcillációját például itt, a japán obszervatóriumban detektálták 1993-ban és 2011-ben a neutrínók harmadik típusát (ízét) is észlelték.

A Hyper-Kamiokande ennek a kísérletfolyamatnak a következő fázisa, amihez a Szuper-Kamiokandénál is nagyobb létesítményt építenek, hogy még több neutrínót tudjanak befogni a megfigyelésekhez. Míg a Szuper-Kamiokande negyvenkét méter magasságú és harminckilenc méter átmérőjű tartálya ötvenezer tonnányi desztillált vizet, valamint tizenegyezer-egyszáz fotoelektron-sokszorozót tartalmaz, addig a Hyper-Kamiokande tartályát rejtő verem a hengeres és a felette lévő dóm alakú résszel együtt 94 méter magas és 69 méter átmérőjű megakonstrukciónak készül. A leírás szerint a "világ legnagyobb mesterséges üregeként" definiált struktúra desztillált vízzel teli tankja 260 000 tonna kapacitású, ebből a detektáláshoz szükséges tömeg 190 000 tonna. A tartály falait 40 000 darab, egyenként 50 centiméteres fotoelektron-sokszorozóval borítják, amelyek ultraérzékeny szenzorként funkcionálnak és az egészen halovány Cserenkov-sugárzást is jelzik, ami a vízben fénysebességgel száguldó és összeütköző részecskék által kibocsátott fény formájában a neutrínók útját indikálja.

"A Hyper-Kamiokande detektora egyszerre 'mikroszkóp', amivel az elemi részecskék tanulmányozhatóak és 'teleszkóp' a Nap és szupernóvák megfigyelésére neutrínók használatával."

- szól az obszervatórium bemutatása.

A detektort a neutrínóvadászat mellett a protonbomlás bizonyítására is használják majd és a beérkező adatok a remények szerint sok újdonságot árulhatnak el a fizika rejtélyeiről a kutatók számára, akár a nagy egyesített elmélet által megjósolt jelenségekkel kapcsolatban is.

A Hyper-Kamiokande föld alatti alagútjait és egy geológiai felmérésre szánt hosszú lyukat 2020-ban kezdték el ásni Kamiokande városa mellett, ahol 600 méterrel a felszín alatt helyezkedik majd el a létesítmény. Először a bevezető alagutak készültek el, majd 2022 novemberében a leendő detektort tartalmazó fő üreget is elkezdték kialakítani. A dóm alakú felső szekció tavaly októberben nyerte el végső formáját, miközben az alatta lévő henger alakú mélyedés is lassan formálódik. A tartály otthonául szolgáló vermet a tervek szerint jövőre kezdik kibélelni és 2026-ban helyezik be a fotodetektorokat. Az építkezés befejezése után, 2027-ben veszi kezdetét a tudományos munka a mega-neutrínóobszervatóriumban.

"A Hyper-Kamiokande célja, hogy tisztázza az világmindenség evolúciójának történetét és a nagy egyesített elméletet a CP-sértés (a neutrínók és antineutrínók közti különbség) és protonbomlás vizsgálatán keresztül, együtt a szupernóva robbanásokból származó neutrínók megfigyelésével."

Az obszervatóriumban zajló vizsgálatok a minden eddiginél nagyobb fotoszenzorokkal jó esélyt biztosítanak arra, hogy a szellemrészecskékkel kapcsolatos kérdésekre választ kapjanak a kutatók és talán még a protonbomlás régóta kutatott jelenségére is sikerülhet bizonyítékot szerezni.
"Ha a több könnyű részecskére bomló protonokat sikerül megfigyelni, az azt jelenti, hogy minden anyagnak az univerzumban, beleértve az emberi lényeket is, véges az élettartama és lebomlanak a jövőben."

A Hyper-Kamiokandéban a tervek szerint tíz év alatt annyi adatot tudnak gyűjteni a vizsgált jelenségekről, mint amennyit a Szuper-Kamiokandéban száz évig tartana beszerezni.

(Fotó: Hyper-Kamiokande, ESA/Max Planck Cooperation)

Hyper-Kamiokande: a világ legnagyobb neutrínóobszervatóriuma épül fel Japánban Meddig él egy proton? Csak a teóriák világában létezik protonbomlás, vagy a valóságban is? És ha igen, van rá esély, hogy mi is megfigyelhessük? A fizika égető kérdéseit válaszolhatja meg a 2020-as években felépülő hatalmas megaobszervatórium.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.