Amióta elterjedtek a mobiltelefonok, újra és újra felmerül, hogy vajon ártunk-e az egészségünknek azzal, hogy rádióhullámokat kibocsájtó kütyüket tartunk a fejünkhöz, akár órákon át. Igaz, hogy a rádióhullámok nem ionizálnak, azaz nem bontanak fel kémia kötéseket, hogy ionokat hozzanak létre, ahogyan teszik például az atomerőművek vagy épp a röntgen-berendezések, de ennek ellenére sokan tartanak a mobilozás ilyen egészségkárosító hatásaitól. 2011-ben a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) is a "lehetséges, hogy rákkeltő" kategóriába sorolta a mobilokkal kapcsolatos sugárzást. A Gizmodón idézett, nemrég megjelent kutatás azonban, ha pontot nem is fog tenni egy félelmeken alapuló vita végére, de megnyugtathatja azokat, akik bíznak a tudományos elemzésekben:
a rádiófrekvenciás elektromágneses mezők, amelyeket a mobilok és az adótornyok hoznak létre, nem köthetőek a fej daganataihoz sem felnőtteknél, sem gyerekeknél, ahogyan a gyermekleukémiához sem.
A szerzők egyetlen kivételt említenek csak: a gliomák, az agydaganatok legagresszívebb formái munkahelyi szintű kitettség esetében "nem szignifikánsan" nagyobb eséllyel jelenhetnek meg. Ugyanakkor nem tapasztalták azt, hogy a növekvő sugármennyiséggel együtt nőne a daganat kialakulásának kockázata. A hatvanhárom vizsgált kutatást huszonkét országban folytatták le, figyelembe véve a fejhez tartott mobil, a távolabbi sugárzás, illetve a kettő együttes hatásait is.
"Ez a szisztematikus irodalmi áttekintés sokkal több ember-megfigyelési tanulmányon, nagyobb adatmennyiségen alapul, mint az IARC korábbi vizsgálata. Újabb és átfogóbb kutatásokat is figyelembe vettünk, így biztosabbak lehetünk a következtetésünkben, amely szerint a vezeték nélküli technológiák rádióhullámainak való kitettség nem jelent egészségügyi kockázatot embereknél" - fogalmazott Ken Karipidis, aki az Ausztrál Sugárzásvédelmi és Atombiztonsági Ügynökség egyik vezetője, és a tanulmány elkészítését irányította.
(Fotó: Onur Binay/Unsplash)