Átfogó kutatás készült arról, hogy rákkeltő-e a mobilozás

2024 / 09 / 05 / Pőcze Balázs
Átfogó kutatás készült arról, hogy rákkeltő-e a mobilozás
Egy nemzetközi kutatócsoport augusztus végén publikált tanulmánya több mint hatvan, 1994 és 2022 közötti vizsgálat eredményeit összesítette.

Amióta elterjedtek a mobiltelefonok, újra és újra felmerül, hogy vajon ártunk-e az egészségünknek azzal, hogy rádióhullámokat kibocsájtó kütyüket tartunk a fejünkhöz, akár órákon át. Igaz, hogy a rádióhullámok nem ionizálnak, azaz nem bontanak fel kémia kötéseket, hogy ionokat hozzanak létre, ahogyan teszik például az atomerőművek vagy épp a röntgen-berendezések, de ennek ellenére sokan tartanak a mobilozás ilyen egészségkárosító hatásaitól. 2011-ben a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) is a "lehetséges, hogy rákkeltő" kategóriába sorolta a mobilokkal kapcsolatos sugárzást. A Gizmodón idézett, nemrég megjelent kutatás azonban, ha pontot nem is fog tenni egy félelmeken alapuló vita végére, de megnyugtathatja azokat, akik bíznak a tudományos elemzésekben:

a rádiófrekvenciás elektromágneses mezők, amelyeket a mobilok és az adótornyok hoznak létre, nem köthetőek a fej daganataihoz sem felnőtteknél, sem gyerekeknél, ahogyan a gyermekleukémiához sem.

A szerzők egyetlen kivételt említenek csak: a gliomák, az agydaganatok legagresszívebb formái munkahelyi szintű kitettség esetében "nem szignifikánsan" nagyobb eséllyel jelenhetnek meg. Ugyanakkor nem tapasztalták azt, hogy a növekvő sugármennyiséggel együtt nőne a daganat kialakulásának kockázata. A hatvanhárom vizsgált kutatást huszonkét országban folytatták le, figyelembe véve a fejhez tartott mobil, a távolabbi sugárzás, illetve a kettő együttes hatásait is.

"Ez a szisztematikus irodalmi áttekintés sokkal több ember-megfigyelési tanulmányon, nagyobb adatmennyiségen alapul, mint az IARC korábbi vizsgálata. Újabb és átfogóbb kutatásokat is figyelembe vettünk, így biztosabbak lehetünk a következtetésünkben, amely szerint a vezeték nélküli technológiák rádióhullámainak való kitettség nem jelent egészségügyi kockázatot embereknél" - fogalmazott Ken Karipidis, aki az Ausztrál Sugárzásvédelmi és Atombiztonsági Ügynökség egyik vezetője, és a tanulmány elkészítését irányította.

(Fotó: Onur Binay/Unsplash)


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Hamarosan kereskedelmi forgalomba kerül az eVinci nukleáris mikroreaktor
Hamarosan kereskedelmi forgalomba kerül az eVinci nukleáris mikroreaktor
Az eVinci már az engedélyeztetési folyamatoknál jár, így az évtized végéig akár több ilyen mikroreaktor is telepíthetővé válik.
Így néznek ki belülről a házak a világ legnagyobb 3D-nyomtatással készült városrészében
Így néznek ki belülről a házak a világ legnagyobb 3D-nyomtatással készült városrészében
A Texasban található Wolf Ranch 100 házból áll és már majdnem teljesen felépült egy házméretű, hatalmas 3D-nyomtatóval.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.