Caroline Crouch, aki ugyan brit állampolgár volt, de családjával gyerekkora óta Alonnisos szigetén élt, május 11-én vesztette életét - írja a BBC. A férje állítása szerint három maszkos férfi rabolta ki őket, őt megkötözték, a feleségét megfojtották, majd elvittek tőlük tizenötezer eurót. A rendőrség háromszázezer eurós nyomravezetői díjat ajánlott fel a gyilkosság kegyetlensége miatt; később egy grúz állampolgárt le is tartóztattak, amikor át akart kelni a görög-bolgár határon. A valódi elkövetőt, Crouch férjét, Babis Anagnostopoulost a felesége temetése után várták a rendőrök, akik azt közölték vele, hogy áttörést értek el a nyomozásban, ezért velük kell tartania Athénba, hogy azonosítson egy gyanúsítottat. Csak a fővárosban derült ki számára, hogy a gyanúsított ő maga.
Anagnostopoulos mobiltelefonja, a felesége okosórája és a család biztonsági rendszere mind rögzítettek adatokat a gyilkosság megtörténtekor. A Caroline Crouch óráján lévő információk például arra engedtek következtetni, hogy a nő még életben volt, amikor a férje állítása szerint már megölték, hiszen a kütyü folyamatosan naplózta a pulzusát. A férfi telefonja lépéseket rögzített, amikor a sztorija szerint épp meg volt kötözve. Ráadásul a család kameráiból sem akkor távolították el a memóriakártyákat, amikor Anagnostopoulos állította. A férfi nyolc órás kihallgatás után végül bevallotta a rendőröknek, hogy ő ölte meg a feleségét.
Az elmúlt években több bűnügy felderítésekor fordultak a rendőrök az áldozat vagy a vélt elkövető eszközein tárolt adatokhoz. Még Dzsamál Hasogdzsi disszidens szaúdi újságíró 2018-as meggyilkolásakor is megpróbáltak hozzáférni a török hatóságok a férfi Apple Watch-a által rögzített információkhoz. Egy nyomozásnál egy okosóra a pulzussal, a lépések számolásával vagy a földrajzi helyzettel szolgáltathat fontos nyomokat, míg egy okostelefon használata végtelen számú lehetőséget ad arra az elkövetőnek, hogy lebuktassa önmagát. Ezek mellett az Egyesült Államokban például egyre gyakrabban támaszkodnak a rendőrök az okosotthon-eszközök, leginkább a biztonsági kamerák adataira. Az Amazonhoz tartozó Ringnek több mint kétezer rendőrörssel van szerződése, Los Angelesben még népszerűsítik is a termékeiket a hatóságok.
(Borítókép: Getty Images)