Az anyag új fázisa: félig jég, félig tűz

2025 / 04 / 02 / Felkai Ádám
Az anyag új fázisa: félig jég, félig tűz
A Brookhaven Nemzeti Laboratórium fizikusai egy új, „félig jég, félig tűz” anyagfázist fedeztek fel egy mágneses anyagrendszeren belül.

A Weiguo Yin és Alekszej Tsvelik kutatók által azonosított szokatlan állapot különlegességét az elektronspinek sajátos elrendeződése adja; ezek a spinek apró mágneses momentumokat képviselnek, amelyek kétféle irány vehetnek fel: „felfelé” vagy „lefelé”. Az új fázisban a spinek egyaránt mutatnak erősen rendezett („hideg”) és erősen rendezetlen („forró”) konfigurációkat – innen ered az állapot jelképes neve is.

A Physical Review Letters folyóirat 2024. december 31-i számában ismertetett „félig jég, félig tűz” állapot érdekes tulajdonsága, hogy véges hőmérsékleten képes éles és gyors fázisátalakulásra. Ez a gyors és pontos váltás a különböző állapotok között új utakat nyithat az energiahatékony technológiák és az információtechnológia fejlődése számára.

„A kondenzált anyag fizikájának egyik legfontosabb kihívása az egzotikus fizikai tulajdonságokkal rendelkező új állapotok felfedezése, valamint az ezek közötti átmenetek megértése és irányítása”

– magyarázta Yin.

„Az ilyen kérdések megválaszolása jelentősen hozzájárulhat a kvantumszámítási és spintronikai technológiák fejlődéséhez.”

A mostani felfedezés egy korábbi, még 2012-ben megkezdett kutatásra épül, amelyben Yin és Tsvelik mellett egy John Hill által vezetett kutatócsoport is részt vett. Ekkor a kutatók elsősorban az Sr₃CuIrO₆ mágneses vegyületet vizsgálták, és 2016-ban már azonosítottak egy hasonló állapotot „félig tűz, félig jég” néven, amelyet egy kritikus külső mágneses tér idézett elő. Ebben az állapotban a rézhelyeken található spinek nagymértékben rendezetlenek és kisebbek voltak, míg az irídiumhelyeken elhelyezkedő spinek teljesen rendezettek és nagyobbak voltak. Annak ellenére, hogy áttörést értek el, továbbra is kérdések maradtak nyitva az elfogadott elméletek miatt, amelyek szerint egydimenziós mágneses modellekben nem lehetséges véges hőmérsékletű fázisátalakulás.

Yin legújabb publikációi azonban rámutattak, hogy ezek az átmenetek mégis létrejöhetnek meghatározott véges hőmérsékleten, rendkívül szűk fázisátmeneti tartományokon keresztül. Ennek alapján fedezték fel Yin és Tsvelik a mostani, „félig jég, félig tűz” állapotot, amely lényegében a korábbi állapot tükörképe, a meleg és hideg spinek helycseréjével.

A felfedezés gyakorlati alkalmazási lehetőségei rendkívül ígéretesek. Az éles állapotváltás és a jelentős mágneses entrópia-változások például hozzájárulhatnak a hatékonyabb hűtéstechnológiák fejlesztéséhez, valamint alapját képezhetik újfajta kvantuminformáció-tárolási megoldásoknak is.

„A következő lépésben azt vizsgáljuk, hogy ez a tűz-jég jelenség hogyan valósulhat meg még komplexebb kvantumrendszerekben” – jegyezte meg Yin. „Ez a felfedezés új kapukat nyit meg előttünk, számos izgalmas lehetőséget kínálva.”

(A cikkhez használt kép illusztráció, a DALL-E generálta/Rakéta.hu)


Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
A tizenhat szekcióban zajló rendezvényen már elindulni is presztízst jelent, egy helyezés pedig az akadémiai és a vállalati szférában is egyedülálló ajánlólevél, ezért megkérdeztünk két díjazottat, hogy mi kell a sikeres szerepléshez.
Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
Két, korábban kitüntetett hallgatót kérdeztünk arról, hogy miben látják a siker titkát.
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
Új szintre emeli az otthoni hálózatod sebességét és stabilitását.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.