Az egyetlen emberi építmény, amely lassítja a Föld forgását

2025 / 05 / 03 / Felkai Ádám
Az egyetlen emberi építmény, amely lassítja a Föld forgását
A Jangce folyón átívelő Három-szurdok-gát Kína Hubei tartományában régóta az ország mérnöki ambícióinak jelképe.

Az eredeti ötlet még 1919-ben, Szun Jat-szen nevéhez fűződik, és célja az árvízvédelem mellett az is volt, hogy demonstrálja Kína technológiai erejét. Azóta, hogy a gát elkészült, időről időre felröppennek hírek arról, hogy ez az óriási létesítmény még a Föld forgására is hatással lehetett.

Ám vajon akad-e igazság ebben az állításban?

Teljes kapacitáson a gát 175 méterrel a tengerszint felett tartja vissza a vizet, amelynek tömege meghaladja a 39 billió kilogrammot. Egy ilyen elképesztő tömeg áthelyezése valóban befolyásolja a bolygó forgását – még ha csak elenyésző mértékben is. A jelenség kulcsa a tehetetlenségi nyomatékban rejlik, amely azt írja le, hogy egy test mennyire áll ellen a forgási sebességének a megváltoztatásának. Ha tehát egy tömeg távolabb kerül a Föld forgástengelyétől, az növeli a bolygó tehetetlenségi nyomatékát, így a forgása minimálisan lassul.

A NASA által közölt adatok alapján, hogy a gát valóban hatással volt a Föld forgására: naponta körülbelül 0,06 mikroszekundummal hosszabbodtak meg a napok. Ez a változás azonban olyan kicsi, hogy számunkra a mindennapokban érzékelhetetlen.

Bár a hatás tehát rendkívül csekély, a Három-szurdok-gát az egyetlen ismert ember alkotta létesítmény, amely mérhető módon befolyásolja a Föld forgását. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a forgás lényegesebb változásait általában sokkal nagyobb természeti erők okozzák – például hatalmas földrengések vagy a Hold gravitációs hatása.

A gát hatása nemcsak szószerint globális, hanem helyi szinten is jelentős, mivel komolyan hozzájárul az árvizek megelőzéséhez, és hatalmas mennyiségű vízenergiát termel. Ugyanakkor több mint 1,2 millió embert kellett miatta kitelepíteni, és súlyos károkat okozott a térség ökológiai egyensúlyában az élőhelyek pusztulása és az erózió miatt. A megépítése becslések szerint 25 és 37 milliárd dollár közötti összegbe került.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.