A Breakthrough Listen Initiative a valaha volt legátfogóbb kísérlet az idegen kommunikáció és technológia észlelésére. A 100 millió dolláros projektet a milliárdos Yuri Milner támogatta, és Andrew Siemion, a Berkeley Egyetem kutatója vezeti. A 2015-ben indult Breakthrough Listen keretében lényegében megfigyelési időt vásárolnak rádióteleszkópokban, hogy idegen civilizációk nyomait kutassák.
A héten pedig az Egyesült Királyságban, Oxfordban tartott éves konferenciájukon bemutatják azokat az új technológiai vívmányokat, amelyek forradalmasíthatják ezt a küldetést.
Hat évtizednyi kutatás ellenére a tudósok még mindig nem találtak végleges bizonyítékot az intelligens földönkívüli életre. Azonban a legújabb technológiai fejlesztések változtathatnak ezen. Steve Croft, a Breakthrough Listen csillagásza szerint az olyan technológiák, mint a fejlett teleszkópok és a mesterséges intelligencia (AI) azonban fordulatot hozhat a jövőben ezen a téren – mint nyilatkozott a The Guardian számára:
“Eddig csak olyan jelek után kutathattunk, amelyeket az idegenek szándékosan küldtek ki, hogy a létezésük hirdessék. Az új technikák viszont annyira érzékenyek lesznek, hogy most először képesek leszünk nem szándékos adások észlelésére is, nem csak szándékosakra. Képesek leszünk észlelni akár idegen repülőtéri radart, vagy erős TV-adókat – ilyen dolgokat.”
Ezen új eszközök között szerepel a Square Kilometer Array (SKA) és a Vera Rubin Obszervatórium. A Dél-Afrikában és Ausztráliában épülő, több száz rádióteleszkópból álló SKA a világ legerősebb rádiócsillagászati létesítménye lesz. A chilei Vera Rubin Obszervatórium pedig, amely a világ legnagyobb kamerájával rendelkezik, néhány éjszakánként lefotózza a teljes látható égboltot, milliónyi új galaxist és csillagot fedezve fel. Mindkét létesítmény, amelyek a következő években kezdik meg a megfigyeléseket, értékes adatokkal járulnak hozzá a Breakthrough Listen kezdeményezéséhez is.
A mesterséges intelligencia pedig az ezen eszközök által előállított hatalmas mennyiségű adat elemzésében fog kiemelt szerephez jutni.
Adam Frank, a Rochesteri Egyetem asztrofizikusa szerint valóban olyan technológiákról van szó, amelyek több szempontból is komoly fordulatot tartogathatnak a fajunk számára. A kutató The Little Book of Aliens című könyvében már írt arról, hogyan nyit új utakat az intelligens élet felderítésében a technológiai aláírások (technosignature) – az idegen technológia vagy mindennapi tevékenységek jeleinek a keresése.
Ezek a technológiai aláírások, vagyis jelek a mesterséges világítástól a légköri szennyező anyagokig terjedhetnek. Vagy akár addig – ahogy azt pár kutató felvetette –, hogy komolyabb napelemfarmokat érzékeljünk. A napelemek ugyanis bizonyos hullámhosszú fényt vernek vissza, és erős távcsövekkel akár észlelhetőek is – már amennyiben elég ideig figyeljük az adott planétát, és amennyiben annak elég jelentős felszínét fedték le napelemekkel.
Akárhogy is, az idegen civilizáció utáni kutatás jövője rég tűnt annyira izgalmasnak és reménytelinek, mint mostanság.
(A cikkhez használt képet a DALL-E generálta/Rakéta.hu)