Az idén alapított Earthshot-díj lehet a környezetvédelem Nobel-díja

2020 / 10 / 27 / Justin Viktor
Az idén alapított Earthshot-díj lehet a környezetvédelem Nobel-díja
A Vilmos herceg által alapított díj keretében a következő 10 évben, évente összesen ötmillió angol fontot, a mai árfolyamon számolva 2,13 milliárd forintot ítélnek oda öt témakörben, a bolygó legégetőbb környezetvédelmi problémáinak megoldására. A díj odaítélésében részt vesz Sir David Attenborough, Dani Alves, Shakira, Jack Ma, Cate Blanchett és még sokan mások.

A legrangosabb globális környezetvédelmi díj

A Earthshot-díjat a történelem legrangosabb globális környezetvédelmi díjának szánják az alapítói, melynek célja a bolygó ember okozta sebeinek begyógyítása, az elkövetkező tíz évben. A díj célja az is, hogy a környezetvédelemmel kapcsolatos jelenlegi pesszimizmusba és általános rossz hangulatba némi optimizmust csempésszen, az emberi találékonyságra építve ösztönözve a kollektív fellépést. A kétségtelenül legrangosabb globális környezetvédelmi díj 10 év alatt legalább 50 fejlesztést támogat majd, melyek 2030-ig a világ legnagyobb környezeti problémáit igyekeznek orvosolni.

A program ötlete John F. Kennedy elnök Moonshot programjából származik, mely emberek millióit egyesítette az ember Holdra juttatásának érdekében, az 1960-as években, és új technológiák fejlődését katalizálta.

Az Earthshot-díj öt "Earthshot” köré összpontosul, ezek egyszerű, de ambiciózus célok, melyek 2030-ra javíthatják mindannyiunk életminőségét, nem is beszélve az elkövetkező generációkról.

Az öt nagy cél a következő:

  • A természet védelme és helyreállítása
  • A légkör megtisztítása
  • Az óceánok újjáélesztése
  • Szemétmentes világ létrehozása
  • A klíma rendbetétele

Az Earthshot-díjat a Cambridge-i herceg és hercegnő királyi alapítványa adja át, mely csak egy átmeneti időszakban működik közre, amíg 2021 végén létre nem jön az erre létrehozott saját, önálló szervezet.

A díjat odaítélő 13 tagú, "The Earthshot Prize Council" bizottságát vezető Vilmos herceghez csatlakoztak a környezetvédelem, az üzleti élet, a sport és a szórakoztató ipar világszerte elismert vezetői.

A 13 főt számláló Tanács tagjai:

  • Vilmos herceg
  • Rania Al Abdullah királynő (Jordánia);
  • Cate Blanchett - színész, producer és humanitárius aktivista (Ausztrália)
  • Christiana Figueres - az ENSZ korábbi klímavezetője, a mérföldkőnek számító Párizsi Klímaváltozási Megállapodás volt felelőse (Costa Rica)
  • Dani Alves - profi labdarúgó (Brazília);
  • Sir David Attenborough - műsorkészítő, műsorvezető és természettörténész (Egyesült Királyság)
  • Hindou Oumarou Ibrahim - környezetvédelmi aktivista (Csád)
  • Indra Nooyi - a PepsiCo (USA és India) üzletvezetője, korábbi elnöke és vezérigazgatója
  • Jack Ma - filantróp, vállalkozó és az UNSDG támogatója (Kína)
  • Naoko Yamazaki - volt űrhajós, aki a Nemzetközi Űrállomáson szolgált (Japán)
  • Ngozi Okonjo-Iweala - közgazdász és nemzetközi fejlesztési szakértő (Nigéria)
  • Shakira - énekes és emberbarát (Kolumbia)
  • Yao Ming - Naismith Kosárlabdajátékos az NBA Hírességek Csarnokának tagja, környezetvédő (Kína)

Sztárok a fedélzeten

Kate Blanchett szavaival: "Szerte az egész világon úttörő találmányokhoz és megoldásokhoz vezetnek a tudományon és a közösségen alapuló kezdeményezések. Ennek a díjnak az a célja, hogy újrafogalmazza az éghajlatváltozással kapcsolatos narratívát, hogy a reményre és a cselekvésre összpontosíthassunk."

A díjat útjára indítva Vilmos herceg kijelentette: “Úgy éreztem, ez az én munkám és felelősségem, mivel a bolygó elérte a fordulópontot, és a következő évtized döntő fontosságú lesz.”

Vilmos elmondása szerint a kezdeményezést apja, Károly herceg, valamint Sir David Attenborough tévés természettudós ihlette, aki a díj egyik bírája. “A kezdeményezés minden bizonnyal ambiciózus, 18 hónapot dolgoztunk rajta. Úgy éreztük, hogy a kirakós játékból már csak egyetlen darab hiányzik: a pozitív szemlélet.”

Hiányzó optimizmus

"Erősen éreztem, hogy sokan, sok jót akarnak tenni a környezetünk érdekében, és szükségük van egy kis katalizátorra, egy kis reményre, egy kis pozitívumra, mellyel valóban helyrehozhatjuk a bemutatott problémákat. Azt gondolom, hogy az optimizmus és a sürgetés cselekvést eredményez. Tehát az Earthshot-díj ennek az optimizmusnak és a sürgősségének a kiaknázásáról szól, hogy megoldásokat találjunk a világ legnagyobb környezeti problémáira."

Shakira szerint: „A gyermekeiteknek, és az én gyermekeimnek is, meg kell találniuk a módszert a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, az óceánok helyreállítására, a levegőnk megtisztítására."

"Szükségünk van arra, hogy a fiatal elméket tájékoztatásuk és befektessünk a jövőjükbe, ezért olyan fontos az oktatás. De nem ülhetünk ölbe tett kézzel. Mutatnunk kell nekik az utat, és ezt most azonnal meg kell tennünk.”

A legfontosabb hatalom

Dani Alves is megszólalt, elmondva: „Ez a legfontosabb hatalom a világon, a természet hatalma. Ha jó dolgokat adsz neki, akkor a természet jó dolgokat ad vissza neked. Jó csapatot fogunk alkotni.”

A díjakra magánszemélyeket, civil kezdeményezéseket, üzleti vállalkozásokat, városokat és országokat lehet jelölni.

Vilmos a királyi alapítványán keresztül létrehozott díjhoz figyelembe vette a Nobel-díj és az Xprize mögött álló csapatok tanácsát is.

Egyszerű dolgok

Sir David Attenborough is megszólalt a díjjal kapcsolatban: „Vannak olyan egyszerű dolgok, amelyek megtehetők, melyekhez azonban valóban lendület szükséges, hogy világméretűvé válhassanak. Tudni akarunk ezekről a dolgokról. A díj megadhatja nekik ezt az erőt, pénzügyi ösztönzést a terjesztéshez és fejlődéshez.”

Az első öt, egyenként egymillió fontos támogatás jelölési folyamata november 1-jén indul. Több mint 100 „jelölő” került kiválasztásra, a világ minden tájáról. Az első öt nyertest a jövő évi Londonban rendezett ünnepségen hirdetik majd ki.

A díjat globális partner-szövetség is támogatja, beleértve a WWF-et, a Greenpeace-t, az Aga Khan Fejlesztési Hálózat, a Bloomberg Philanthropies, a DP World, a Dubai Expo 2020, és a Jack Ma Alapítvány.

Az indulás pillanatában öt rövid filmet tesznek majd közzé, melyek életre hívják az egyes Earthshotokat. A világ vezető természetfilmes filmkészítője, a Silverback Films által készített filmek narrátorai fiatal klímaaktivisták, köztük Bindi és Robert Irwin, a néhai Ausztrál Steve Irwin gyermekei, és más tévés személyiségek.

(Forrás: Earthshot-prize Képek: Earthshot-prize)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.