Az Észak-Karolinai Egyetem tudósai most a negatív sajtóvisszhang hatását vizsgálták négy időperiódust felállítva: a védőoltások legmagasabb pontját 2009-ben, amikor a legtöbb oltást adták be, a negatív médiakampány kezdetét 2013-ban, majd amikor 2015-ben a médiakampány a legszélesebb körben futott, végül pedig az állami ellen-kampány idejét, amely igyekezett mindenkit megnyugtatni az oltás biztonságos voltával kapcsolatban 2017-2019 között.
A kutatók arra jutottak, hogy a 2013-2015 közötti oltásellenes időszakban felével csökkent a beadott védőoltások száma, ami azt jelenti, hogy 26000 dán lány nem kapta ezt meg, és körülbelül 180 esetben fejlődhetett ki olyan méhnyakrák, amely megelőzhető lett volna, és ez a daganatos elváltozás 45 esetben ölhette meg a beteget.
A 2017-es felvilágosító kampány után valamivel emelkedni kezdett a beadott oltások száma, de ez még mindig elmaradt a csúcsot jelentő 2009-es szinttől. A tanulmány kiemeli, hogy a félretájékoztatás ellen folytatott küzdelem lassú és drága, és olyan forrásokat kell erre fordítani, melyeket amúgy egészségügyi fejlesztésekre is lehetett volna. (És akkor a megelőzhető halálesetekről még szó sem esett.)
A HPV oltás amúgy teljesen biztonságos, és a méhnyakrák kialakulását az esetek kilencven százalékában meg lehet vele előzni. A lányokat arra buzdítják, hogy 11-12 éves kor között adassák be, ilyenkor lesz ugyanis a leghatásosabb.
Magyarországon egyébként a hetedik osztály során minden lánynak térítésmentes a két oltásból álló (egyébként nem túl olcsó) sorozat beadása.
Fiúknál ez a lehetőség egyelőre sajnos nem él (az indoklás szerint a lányok átoltottsága megvédi őket is), pedig a HPV a körükben is okozhat komoly problémákat. Aki többet szeretne tudni erről az oltásról, és arról, hogy milyen védettséget jelent, az az ÁNTSZ honlapján tájékozódhat.
(Kép: Pixabay)