Mint arról mi is beszámoltunk, az orosz Védelmi Minisztérium szombaton bejelentette, hogy Ukrajna nyugati részén, Ivano-frankivszki területen hiperszonikus fegyvert, Kindzsal lövedéket vetettek be egy katonai raktár ellen. A Kindzsalt egyébként fel lehet szerelni nukleáris töltettel is. Mindez nem csak borzongatóan jól mutat a címlapokon, de első pillantásra még rendkívül logikus is: Ukrajna nyugati részén erős a légvédelem, hát persze, hogy az oroszok előtolták a raktárból a csúcstechnológiát, amivel könnyedén csapást mérhetnek bárhol és bárkire. A bombázásról szóló videót látva pedig retteghet az „imperialista nyugat” is, hogy egy napon észrevétlen náluk is befigyel egy Kindzsal ezúttal nukleáris robbanófejjel.
A The Drive már március 19-én, szombaton, tehát az orosz Védelmi Minisztérium bejelentésének a napján felfigyelt a történetben rejlő számos ellentmondásra. Gyorsan meg kell említenünk pár dolgot a Kindzsal kapcsán, hogy értsük az inkonzisztenciákat, de később még részletesebben is foglalkozunk majd ezzel a rakétával. A magyarul tőrként fordítható Kindzsal egy rendkívül jól hangzó és épp ezért (nem is véletlen) jól reklámozható hiperszonikus fegyver, amit Putyin maga jelentett be 2018-ban. A fentebb linkelt cikket jegyző The Drive volt az első lap, amely beazonosította, hogy a „csodafegyver” valójában egy módosított Iszkander-M ballisztikus lövedék, aminek a lényege, hogy immár nem csak földről, hanem levegőből, tehát egy vadászgépről is ki lehet lőni.
A Kindzsalt most egy MiG–31-ről lőtték ki, és a kezdő sebességet a repülőgép adta meg neki – ezért is lehet gyorsabb, valamint nagyobb hatósugarú, mint a földről kilőhető hagyományos unokatestvére. Hogy ez így ebben a formában mennyire felel meg annak, amit hiperszonikus fegyvernek szoktunk manapság nevezni arra még szintén visszatérünk, de most koncentráljunk arra, hogy egyáltalán Kindzsalt lőttek-e ki az oroszok! Megemlítendő ugyanakkor, hogy a hagyományos Iszkander fel van szerelve olyan kilőhető elterelő rendszerekkel, melyek félrevezetik az elhárítórendszeket. Magyarán önmagában már az Iszkander-M is (aminek a fejlesztése amúgy a 80-as években kezdődött) egy elég megbízható platform amennyiben csapásmérésről van szó – azt egyébként nem tudni, hogy ilyen „csalikkal” a Kindzsalt is felszerelték-e.
Tudni lehet azt is, hogy a Kindzsal csak limitált mennyiségben áll Oroszország rendelkezésére, épp ahogy a kilövéséhez szükséges, módosított MiG–31 sem repked végtelen szám az égen. Ami a lövedék paramétereit illeti, ezzel kapcsolatban is csak nagy szórással dolgozó becslések akadnak, a sebességét 5M és 12M közé szokták belőni, míg a hatótávolsága valahol 1500-2500 km között mozoghat.
A fegyver bevetése tehát logikus döntés: az ukrán légvédelem működik, különösen az ország nyugati részén, ahol a mostani csapásmérésre az oroszok szerint sor került – nem csoda tehát, hogy az oroszok nem kockáztatnak emberéletet, hanem inkább olyan fegyvert használnak, amely megkerüli a légvédelmet. Igazság szerint épp a légvédelem lehet az egyetlen stratégiai oka a Kindzsal használatának a hagyományos, de megerősített, földalatti célpontok ellen épp annyira hatásos Iszkander helyett. Amennyiben ez így van, akad egy kis bökkenő – az „operatőr”. Az operatőr ebben az esetben egy legénység nélküli Orlan–10 UAV volt, amely a bombázást rögzítette. Némileg különös, hogy a természetesen nem „hiperszonikus” Orlan–10 (nem egy fejlett technológiáról beszélünk) viszont túlélte ez a betonkemény nyugat-ukrajnai légvédelmet.
Az UAV kérdésére egyszerű a magyarázat: a The Drive a Planet Labs segítségével beazonosította a bombázás helyét, és ez bizony nem az ország nyugati része, hanem az a keleti terület, amelyet messze nem őriz annyira erős légvédelem. A terület amúgy is erősen bombázott, és a videón egy farm látható – a geolokáció során egyébként épp ezt sikerült beazonosítani. Ebben az esetben viszont (a propaganda megfontolásokon felül) semmi nem indokolja a Kindzsal bevetését. Magyarán, hogy a területen tényleg akadt-e katonai raktár, és azt Iszkanderrel vagy Kindzsallal robbantották-e fel, az legalábbis kérdéses.
Azonban még ha Kindzsalt is vetettek be, annak biztosan nem kellett nyűglődnie az erős ukrán légvédelemmel, mivel a bombázásra tehát az ország keleti részén került sor.
A Kindzsal tehát egy nyolcvanas évekre visszavezethető rendszerre épül, és mint ilyen nem is nagyon különbözik a hagyományos (de amúgy megbízható) ballisztikus lövedékektől azon kívül, hogy ezt repülőről lövik ki – és így a vadász ad neki egy komoly lökést. Az szintén nem új törekvés, hogy földről kilőhető ballisztikus rendszereket repülőkre szereljenek fel, erre akadt már több sikeres kísérlet is: 1974-ben az USA légiereje például egy konkrét interkontinentális lövedéket, egy Minuteman I ICBM-t lőtt ki egy C–5-ös teherszállítóról. Azonban az ilyen kísérletek korlátozottak voltak, mert a figyelőrendszerek számára roppant nehezen eldönthető, hogy az interkontinentális hordozó fel van-e ténylegesen szerelve nukleáris töltettel, és egy „féleértés” könnyen eszkalálhatja az eseményeket.
Térjünk vissza a Kh–47M2 Kindzsalra! Ez tehát régi, még szovjet terveken alapszik, és a mostani hájpnak egy nyelvi probléma az oka, amit úgy lehetne összefoglalni, hogy:
Mit értünk azon egyáltalán, hogy hiperszonikus fegyver?
A hiperszonikus önmagában a sebességre utal, azt jelenti, hogy adott közegben (ez a légkör jellemzően) a szóban forgó test legalább a hangsebesség ötszörösével halad. Ez a kitétel azonban rengeteg, már létező eszközre igaz: a NASA űrsiklója például 25M-mel is repült, de ezt az 5M-es sebességhatárt lényegében az összes űrhajó és ballisztikus lövedék átlépi. A hiperszonikus fegyver mai értelmezése épp ezért nem is a pőre sebességre vonatkozik, hanem csúcstechnológiájú rendszereket foglal össze, melyekbe a Kh–47M2 Kindzsal nem tartozik bele. Hiperszonikus fegyveren szoktak olyan siklójárművet érteni, amilyet például a kínaiak sikeresen teszteltek nyáron, de olyan robotrepülőgépeket is, melyek speciális torlósugár-hajtóműveket, úgynevezett scramjet (supersonic combustion ramjet) hajtóműveket használnak – de ez utóbbiak mind fejlesztés alatt állnak.
Mint látható tehát a Kh–47M2 Kindzsal nem tartozik a fenti két fegyvertípusba, és nagyjából annyiban nevezhető hiperszonikusnak a jelzővel kapcsolatos, csúcstechnológiára utaló mellékzöngét is figyelembe véve, mint a SpaceX Falcon 9-e, vagy Hitler V–2-je. Ebből talán érthető az is, hogy most szemben a kínai sikeres teszttel miért nem egy Szputnyik-pillanatról beszélünk, tehát arról, hogy egy orosz vagy kínai fejlesztés látványosan lelépte a nyugatot. A kínai eszköz ugyanis megkerülte a Földet, mire többé-kevésbé célba talált – azzal az eszközzel elvileg több módon is meg lehetne kerülni az USA légvédelmi rendszereit. A Kindzsal esetén (ha egyáltalán tényleg ezt vetették be) ilyesmiről szó sincs.
Az viszont tény, hogy az oroszoknak a hasonló félreértések a szavak kapcsán nagyon jól jönnek. Miért? A propaganda és a reklám miatt. Oroszország védelmi kiadása évi szinten 60 milliárd dollár, ami nagyjából annyi, mint az Egyesült Királyságnak – azonban az orosz hadsereg ez utóbbinál jóval nagyobb, így a pénz is sokkal jobban szétoszlik. Az oroszok épp ezért nem szórhatják úgy a pénzt a katonai kiadásokra, mint a közmondásos bolond pék a lisztet, hanem súlyos döntések meghozatalára szoktak kényszerülni. Ez különösen akkor problémás, ha olyan modernizációba fognak, mint ami az utóbbi időben jellemezte őket. Mint azt a Szu–57 lopakodó vagy éppen a T–14 Armata példája mutatja, az oroszok egyszerűen anyagi szempontok miatt képtelenek az ilyen fejlett eszközök tömegtermelésére.
Épp ezért a hadiipar nagyon erősen függ a külföldi megrendelésektől – ahhoz pedig, hogy ezek elkezdjenek megjelenni, annak a látszatára van szükség, hogy Oroszország épp olyan fejlett katonai nagyhatalom, mint Kína vagy az USA – ez a kép egyébként épp most az ukrán háborúban erősen repedezni kezdett. A Kindzsal, mint a hiperszonikus fegyver, amitől a nyugatnak is „van félnivalója” így egyszerre lehet az orosz haditechnika kísérlete, hogy „visszaszerezze az arcát”, az ukránokat megfélemlítő háborús propaganda és üzenet a nyugatnak. Egy dolog viszont a Kindzsal egész biztosan nem lehet: olyan csodafegyver, amilyet a világ eddig még nem pipált.
(Fotó: wikimedia.commons/Ministry of Defence of the Russian Federation)