Az orosz sereg réme lehet: ukrán hajtóművel érkezik az új, lopakodó Bayraktar drón

2022 / 09 / 04 / Felkai Ádám
Az orosz sereg réme lehet: ukrán hajtóművel érkezik az új, lopakodó Bayraktar drón
Elkészült a második, immár török–ukrán együttműködés részeként megvalósuló lopakodó-vadász Bayraktar második prototípusa.

A Baykar cég bejelentése alapján összeszerelték a Bayraktar Kizilelma támadó vadászdrón második prototípusát – írja a Bulgarianmilitary.com cikke. Az első prototípus idén júniusban készült el, és mindkét gép várhatóan jövőre fog repülni először. A vállalat szerint a Bayraktar Kizilelma egy lopakodó képességgel is ellátott, szuperszonikus, legénység nélküli vadászgép – valójában egy olyan drón, amelynek elődei rendkívül hatékonynak bizonyultak a jelenlegi ukrajnai háborúban. Ezt a második prototípust Selcuk Bayraktar, a vállalat CTO-ja (technológiai vezérigazgatója) mutatta be a Twitteren:

A rendelkezésre álló adatok alapján a drón 5,5 tonnás felszállási tömeggel rendelkezik, és 1,5 tonna teher szállítására lesz képes. A Bayraktar Kizilelma további hozzávetőleges jellemzői: 900 km/h maximális sebesség, 740 km/h utazósebesség és 930 km-es harci hatótávolság. Ez a harci drón körülbelül 5 órát lesz képes a levegőben maradni 10 700 méteres maximális üzemi magasságon. A Baykar a drónt tehát egyenesen pilóta-nélküli lopakodó vadászként reklámozza.

Az először 2021 júliusában bejelentett Kizilelma hajtóműveit egy szerződés részeként az ukrán Ivchenko-Progress ZMKB szállítja – és ezeken a terveken tehát az azóta kitört háború sem változtatott. Az ukránok AI–322F és AI–25TLT hajtóműveket szállítanak ezekhez a gépekhez. A vállalat pedig épp ezen hajtóművek miatt utal arra, hogy a Kizilelma inkább pilóta nélküli vadász, mint klasszikus drón, így nem csak levegő-föld, de levegő-levegő küldetéseket is rá lehet bízni. Az Aerotime szerint azonban a drón fentebb említett jellemzői elmaradnak még az olyan kisebb harci gépekétől is, mint a KAI FA–50 Strike Eagle és az Alenia Aermacchi M–346 Master.

Viszont úgy tűnik, hogy a Kizilelma fentebb említett képességei nagyjából megfelelnek a Loyal Wingman drónokénak. Az ilyen "Loyal Wingman", mint a Kratos XQ–58 Valkyrie és a Boeing MQ–28 Ghost Bat az Aviatika definíciója szerint: egy „olcsó, pilóta nélküli repülőgép, amely elegendő repülési teljesítménnyel rendelkezik ahhoz, hogy elkísérje a vadászgépeket, félig autonóm támogatásukhoz szükséges intelligenciával.”

A Baykar szerint a Kizilelma további előnye a jó manőverezőképesség, valamint hogy mind a leszálláshoz, mind a felszálláshoz csak rövid kifutót igényel – emiatt pedig akár vízi járművek fedélzetéről is indítható.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.