Az univerzum leghidegebb fermionjait állították elő egy kísérletben

2022 / 09 / 03 / Bobák Zsófia
Az univerzum leghidegebb fermionjait állították elő egy kísérletben
Az atomok a világűr hőmérsékleténél három milliárdszor hidegebbek voltak.

Az ultrahideg hőmérsékleten végzett kísérletek izgalmas felfedezésekhez vezethetnek az atomok tulajdonságait illetően, mivel abszolút nulla fok közeli hőmérsékleten a részecskék máshogy kezdenek el viselkedni, mint kevésbé fagyos körülmények között tennék. Ilyenkor a kvantummechanika szabályai érvényesek az interakcióikra, ezáltal új jelenségek és egzotikus, eddig soha nem látott állapotok megfigyelésére nyílik lehetőség.

A Rice Egyetem fizikusainak és kiotói kutatóknak közös munkája során most minden korábbiaknál hidegebbre hűtötték a fermionokat, konkrétan itterbium atomokat, az abszolút nulla foktól egymilliárdodnyi fokra lévő hőmérsékletre. Ez, az egyetem közleménye szerint, a csillagközi térben uralkodó körülményekkel összehasonlítva, három milliárdszor hidegebb hőmérsékletet jelent. Az eddig végzett vizsgálatokban még nem sikerült elérni ilyen alacsony hőmérsékletet, vagyis az eredmény rekordnak számít, de nem ez a kísérlet egyetlen érdekes jellemzője.

A vizsgálat különlegességét az adja, hogy a fizikusok gyakorlati körülmények között, tehát nem szimulációban hozták létre az egyedi részecskeállapotot, így első ízben tudták megfigyelni az atomoknak ezt a régóta kutatott elrendezését, amelyet SU(N) Hubbard modellnek hívnak. Az SU a speciális szimmetriájú egységre, az N a résztvevő atomok spinjére, perdületére utal, és ugyan ennek a szerkezetnek az SU (2) változatát már más kísérletekben is megalkották, de az SU (6)-ot, azaz a hat irányú spinnel rendelkező atomok csoportját most először készítették el. Az ultrahideg itterbium atomok ebben az elrendezésben egymással kölcsönös összefüggésben állnak és meghatározott, szimmetrikus rendszert alkotnak, a köztük kialakuló mágneses korreláció pedig nyilvánvalóvá válik az optikai rácsokkal csapdába ejtett atomok elrendezését vizsgálva.

Az optikai rácsot lézerek segítségével alakítják ki a kutatók és az állóhullámokól álló alakzat egyfajta tojástartóra hasonlít, ahol az üregekben helyezkednek el az atomok. A mélyedésekből nehezen tudnak kijutni, ha mégis megtörténne, akkor a fény intenzitásának módosításával lehet növelni az elválasztó falak magasságát. Ebben a formációban az ultrahideg atomok könnyebben tanulmányozhatóvá válnak, mivel nem mozdulnak el adott pozíciójukból.

A japán és amerikai fizikusok által vizsgált fermionokat elsősorban a köztük lévő kapcsolat és szimmetria szemszögéből elemezték, hogy a kollektív viselkedésük törvényszerűségeibe alaposabb betekintést nyerjenek. Az SU (6) modell nagyobb rendezettségű, mint a kevesebb spinű csoportoké (minél nagyobb az SU(N) egyenletben az N értéke, annál magasabb a szimmetria foka) és a kiotói laboratóriumban végett kísérletben létrehozott modell olyan komplex, hogy még szuperszámítógépekkel sem lehetne kiszámítani az így létrejövő mágneses korrelációk mértékét a Rice leírása szerint.

"Ez a valódi oka annak, hogy elvégeztük ezt a kísérletet. Mert nagyon szeretnénk megismerni ennek az SU(N) modellnek a fizikáját."

- mondta el Kaden Hazzard, a Rice Kvantum Kezdeményezés szervezetének tagja.

A szimmetria megértése azonban nem csak a kutatók kíváncsisága miatt lényeges, az atomok közötti összefüggés és rendezettség a különféle anyagok állapotainak és a fázisátmeneteinek jellemzőit is feltárhatja. Ha a szakértők alaposabb ismereteket szerezhetnek az egzotikus jelenségekről, az hozzájárulhat, hogy a laboratóriumokban olyan anyagokat állítsanak elő, amelyek jobban megfelelnek a különböző felhasználási céloknak.

(Fotó: Ella Maru Studio/K. Hazzard/Rice University, NIST)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.