Bebizonyosodott: tényleg léteznek időtükrök!

2025 / 05 / 25 / Felkai Ádám
Bebizonyosodott: tényleg léteznek időtükrök!
Évtizedes elméleti találgatások után a fizikusok most először igazolták az úgynevezett „időtükrök” – más néven időbeli visszaverődések – létezését. Ez egy olyan különleges jelenség, amikor a hullámok nem térben, hanem időben fordítják meg az irányukat.

A kísérleti megerősítés Dr. Hussein Moussa kutatócsoportjának sikerült a New York-i CUNY Graduate Center Advanced Science Research Centerében. A csapatnak sikerült visszafordítania elektromágneses hullámjeleket egy különleges, mesterségesen előállított metaanyag fizikai tulajdonságainak hirtelen megváltoztatásával. Ezzel létrehozták a kiinduló hullám időben tükrözött változatát. Az időbeli visszaverődés alapvetően különbözik a hagyományos tükröződéstől. Míg egy hétköznapi tükör a térbeli irányt fordítja meg, itt maga a hullám időbeli menetét változtatják meg.

„Ez olyan, mintha egy tükörbe néznél, és az arcod helyett a hátadat látnád”

magyarázta az egyik kutató. Bár az elképzelés elsőre sci-finek tűnhet, valójában több mint fél évszázados múltra tekint vissza az elméleti fizikában.

A jelenség létrehozásához a kutatók egy fémcsíkot terveztek, amelyet elektronikus kapcsolókkal és kondenzátorbankokkal láttak el. Az anyag elektromos ellenállásának, vagyis az impedanciájának pontos és hirtelen megváltoztatásával olyan energialökést idéztek elő, amely a hullám időbeli irányát visszafordította. Az áttörés kulcsa az volt, hogy az impedanciát a megfelelő pillanatban pontosan a kétszeresére növelték. Korábban a hasonló kísérletek azért vallottak kudarcot, mert rendkívül nehéz volt egy eszközön belül időben tökéletesen szinkronizált változtatásokat végrehajtani. Ebben a mostani kísérletben azonban sikerült stabil, laboratóriumi körülmények között ezt megvalósítani, ezzel áthidalva az eddigi technikai akadályokat.

A felfedezés hatása széleskörűbb lehet, mint azt talán elsőre hinnénk. Az, hogy képesek vagyunk egy hullám időbeli irányát visszafordítani, új lehetőségeket teremt az adattovábbításban, a jelfeldolgozásban, és újfajta számítástechnikai megoldások alapját is képezheti. Az időtükrök segítségével a hullámok új frekvenciákra ugorhatnak, „visszapörgethetők”, vagy egészen szokatlan módon interferálhatnak – ez pedig alapjaiban változtathatja meg az érzékelők, képalkotó rendszerek vagy memóriaeszközök fejlesztésének módját.

Bár az időutazás még mindig a sci-fi birodalmába tartozik, ez a kutatás megerősíti, hogy az időbeli visszafordítás a hullámok szintjén már nem csak elmélet. A kutatók már tervezik a következő lépéseket: céljuk, hogy ezt a módszert más hullámtípusokra is kiterjesszék – például akusztikus vagy úgynevezett „spinhullámokra” –, és feltárják az ebben rejlő lehetőségek teljes tárházát.

(A cikkhez használt képet az AI generálta/Rakéta.hu)


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.