A reaktor ára eddig 55 millió angol font volt, és Amanda Solloway tudományos miniszter elmondta: „Azt akarjuk, hogy az Egyesült Királyság vezető szerepet töltsön be a fúziós energiában, és kiaknázza ennek a több száz évig is kitartó, tiszta energiaforrásnak az elképesztő lehetőségeit.
"Az 55 millió font kormányzati támogatással épített a MAST Upgrade eszköz bekapcsolása, és első plazmája a nemzeti fúziós kísérletek mérföldkövének számít, és egy újabb lépéssel közelebb visz minket az első fúziós erőmű 2040-re történő megépítéséhez"
- tette hozzá Solloway.
Az UKAEA vezérigazgatója, Ian Chapman professzor szerint: „A MAST Upgrade kísérletei új alapokat hoznak létre és tesztelési technológiát mutatnak be, melyeket még soha nem próbáltak ki. Ez létfontosságú teszt-létesítmény lesz a STEP fúziós erőmű leszállításához vezető utunk során. ”
A projektet az Egyesült Királyság Kutatási és Innovációs Műszaki és Fizikai Tudományos Kutatási Tanácsa, valamint az Üzleti, Energetikai és Ipari Stratégiai Minisztérium finanszírozta.
A fúziós energia bőséges, biztonságos, alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamosenergia-ellátást kínál. A reaktorban hidrogénatomok egyesülnek a forró plazmában hatalmas mennyiségű energiát szabadítva fel.
A fúziós kutatás egyik legnagyobb kihívása a felesleges hőmennyiség kivonása a plazmából. Az UKAEA tudósai most egy új „Super-X divertor” nevű rendszer tesztelését tervezik a MAST Upgrade létesítményben.
Ennek az a lényege, hogy a plazmát olyan alacsony hőmérsékleten vezesse ki a készülékből, hogy a berendezés anyagai ellenálljanak a közben ébredő hőterhelésnek, vagyis az alkatrészek élettartama megnőhessen. Használatával a gép belső felületein ébredő hő hozzávetőlegesen tizedére csökkenthető, és ez alapvetően átírhatja, megjavíthatja a jövőbeli fúziós erőművek hosszú távú életképességi kilátásait.
A STEP-re a kezdetekben 220 millió fontot fordít az UKAEA, és a MAST Upgrade gömb alakú tokamak fúziós koncepcióján alapul majd. A MAST Upgrade csapata az ITER-el is együtt dolgozik, ami a világ legnagyobb tudományos megaprojektje Dél-Franciaországban, és már mi is beszámoltunk róla.
(Forrás: Sciencealert Kép: UKAEA)