Ez különösen rossz hír lenne a jelenlegi elnöknek, Donald Trumpnak, aki többször utalt rá, hogy a november 3-ra eső választások előtt már lesz vakcina. A Microsoft társalapítója erről a CNBC-nek adott videóinterjúban beszélt. Gates ugyanakkor nagyon bizakodó a jövő év elejével kapcsolatban, szerinte december-január táján legalább két-három vakcina engedélyeztetési eljárása indulhat el. Amennyiben viszont különleges, sürgősségi engedélyeztetésre kerülne sor október végéig, arra a milliárdos szerint csak a Pfizer vakcinájának lenne esélye.
Bill Gates feleségével, Melindával közös alapítványa a The Gates Foundation márciusban jelentette be az együttműködést a Pfizerrel a koronavírus elleni vakcina kifejlesztése céljából. A The Gates Foundation a Pfizernek részvényese is (ahogy más gyógyszeripari cégeknek például a Johnson & Johnson-nak és a Mercknek is). Az évek során pedig sok millió dollárral támogatták a Pfizer különböző vakcina fejlesztéseit.
A Pfizer vezérigazgatója egyébként hétfőn jelentette be, hogy a cége által fejlesztett oltás egyike annak a három nyugati vakcinának, melyek már a tesztelés végén járnak (a másik kettő a Moderna és a brit AstraZeneca). Amennyiben pedig a vakcinájuk biztonságosnak és hatásosnak bizonyul, még év vége előtt elkezdhetik a forgalmazását. A hétvégén egyébként a Pfizer kérelmet nyújtott be az amerikai gyógyszeripari hatósághoz, az FDA-hoz, hogy az utolsó klinikai tesztben résztvevők számát 30 ezerről 44 ezer főre emelhessék.
Közben Donald Trump nagyon erőlteti, hogy az oltás forgalmazása még a választás előtt elinduljon, az amerikai Járványügyi Központ a CDC pedig ennek megfelelően felszólította az államokat, hogy készüljenek fel az oltás november elsejei terjesztésére. A politikai nyomás azonban sokakból aggodalmat váltott ki.
Gates szerint azonban félelemre semmi ok, ő eléggé bízik a fejlesztőkben ahhoz, hogy tudja, ez nem fog megtörténni. Szerinte a sürgősségi engedélyeztetést a cégek el sem indítanák addig, amíg nincs bizonyíték az oltás hatékonyságára. Vagyis az összes biztonsági lépést meg kell tenni. Mindez összhangban áll azzal a szeptember 8-án nyilvánossá tett levéllel, amelyben kilenc gyógyszergyár vezetője tesz ígéretet arra, hogy addig nem engedélyezteti a készítményét, amíg annak hatékonyságáról és biztonságos voltáról a klinikai tesztek során meg nem bizonyosodtak. A levél egyébként akkor született, amikor beszámolók szerint Trump megpróbálta volna kikerülni az FDA hosszas engedélyeztetési folyamatát, hogy az oltás mihamarabb piacra kerülhessen. A levelet a következő vállalatok vezérigazgatói írták alá: Pfizer, AstraZeneca, BioNTech, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, Merck & Co., Moderna, Novavax, Sanofi.
(Kép: Wikimedia Commons)