Brazíliában már a cápákban is van kokain

2024 / 07 / 25 / Felkai Ádám
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.

A 2023-as Kokainmedve című film az ígéretes premissza ellenére nem ütött akkorát, mint illett volna. Na, de majd talán a Kokaincápa! A medvés mozi ugyanis valóságos alapokon nyugodott, és most újabb állatokban mutatták ki Tony Montana kedvenc sütőporát: a kutatók ugyanis kokainmaradványt találtak a Brazília part menti vizeiben élő hegyesorrú cápákban (Rhizoprionodon terraenovae). Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban kimutatták a drogot.

Amikor a vízszennyezésre gondolunk, általában a mikroműanyagok és az olaj jutnak eszünkbe, de sajnos ezek mellé felsorakozik a kokain is. Brazíliában a kokainhasználat növekedése, a szennyvíz nem megfelelő tisztítása és a kokaingyártásból származó elfolyások miatt a kábítószer az óceánba szivárgott. A helyzetet pedig csak tovább súlyosbítják a vízben sodródó kokaincsomagok – így a kokain mára igen komoly veszélyt jelent a tengeri élővilágra.

A cápák kulcsszerepet játszanak a tengeri ökoszisztémákban, és gyakran a környezetszennyezés indikátorai. Annak megállapítására, hogy a kokain megjelent-e a cápákban, a kutatók 13 brazil hegyesorrú cápát vizsgáltak meg, amelyeket halászok fogtak Rio de Janeiro partjainál 2021 szeptembere és 2023 augusztusa között – számol be róla az IFLScience. Ezt a fajt azért választották, mert part menti élőhelyük miatt nagyobb valószínűséggel találkoznak emberi eredetű szennyező anyagokkal.

A kutatócsoport megmérte az egyes cápák súlyát és hosszát, majd felboncolták őket, hogy izom- és májmintákat gyűjtsenek. A tesztek kimutatták, hogy minden cápa szervezetében akadt kokain: az izomminták 92 százaléka és a májminták 23 százaléka tartalmazott benzoilekgonint, a kokain fő metabolitját.

A tanulmány arra a kérdésre nem tudott válaszolni, hogy a kokainexpozíció hatással volt-e a cápákra. Azonban más halaknál, mint például az angolnánál és a zebrahalnál, fehérjeelváltozásokat, bőrelváltozásokat és hormonzavarokat figyeltek meg a kokainnak való kitettség után. A kutatók most további vizsgálatokat sürgetnek éppen a lehetséges hatások megértése érdekében. Ezen kívül kibővített környezeti monitorozást és részletes vizsgálatokat javasolnak a kábítószer-szennyezés tengeri élővilágra gyakorolt ​​hatásainak a feltárására.

A kokain jelenléte a cápákban ráadásul egészségügyi kockázatot jelenthet azok számára is, akik cápahúst fogyasztanak, ami Rio de Janeiróban és Brazíliában gyakori eleme a konyhának. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a fentiek miatt proaktív intézkedésekre van szükség a tengeri környezet kokainszennyezésével kapcsolatos ökológiai és közegészségügyi kockázatok csökkentése érdekében.

(Kép: Florida Museum/George Burgess)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.