A villámok megfigyelése a meteorológia egyik speciális területe, amely az elmúlt években a technológiai fejlődésnek köszönhetően jelentős átalakuláson ment keresztül. Míg a kutatók régebben csak a földi érzékelőállomások adataira tudtak hagyatkozni, az utóbbi időben már a meteorológiai műholdakat is felszerelik kifejezetten a villámok detektálására alkalmas eszközökkel, így sokkal átfogóbb képet kapunk arról, hogy mi történik a fejünk felett.
Részben ennek is köszönhető, hogy a Meteorológiai Világszervezet frissen publikált adatai szerint 2020-ban két rekord is megdőlt, ugyanis néhány hónap alatt a valaha mért leghosszabb, valamint a leghosszabb ideig tartó villámlást is sikerült megfigyelni.
A mérések helye nem véletlen, hiszen ahogy azt a közlemény kiemeli, a villámokat az észak-amerikai Great Plains síkság valamint a dél-amerikai La Plata-medence felett sikerült megfigyelni, amelyek az úgynevezett Mezoléptekű Konvektív Rendszer (MKR) zivatarrendszerek gócpontjainak számítanak, így ezeken a területeken különösen jó esély van extrém méretű “megavillámok” kialakulására.
Az eredményekkel kapcsolatban Randall Cerveny, a Meteorológiai Világszervezet extrém időjárási körülményekre szakosodott munkatársa elmondta, hogy könnyen elképzelhető, hogy a jövőben sorra dőlnek majd meg ezek a rekordok, ugyanis a villámok megfigyeléséhez szükséges technológia fejlődésével egyre pontosabb képet kapunk ezekről a meteorológiai eseményekről. Petteri Taalas, a szervezet főtitkára hangsúlyozta, hogy a villámlás jelentős veszélyforrásnak számít, ami évente számos emberéletet követel, az eredmények pedig rávilágítanak, hogy ezek a villámok néha rendkívül nagy távolságokra is képesek eljutni pillanatok alatt.
(A borítókép illusztráció, ami a venezuelai Catatumbo folyó torkolatánál készült, Fotó: Christian Pinillo Salas/Getty Images)