Csaknem 800 kilométer hosszú villámot figyeltek meg az Egyesült Államok felett

2022 / 02 / 02 / Bobák Áron
Csaknem 800 kilométer hosszú villámot figyeltek meg az Egyesült Államok felett
A Texas és Mississippi között húzódó villám olyan hosszú volt, hogy Budapesttől majdnem Rómáig ért volna.

A villámok megfigyelése a meteorológia egyik speciális területe, amely az elmúlt években a technológiai fejlődésnek köszönhetően jelentős átalakuláson ment keresztül. Míg a kutatók régebben csak a földi érzékelőállomások adataira tudtak hagyatkozni, az utóbbi időben már a meteorológiai műholdakat is felszerelik kifejezetten a villámok detektálására alkalmas eszközökkel, így sokkal átfogóbb képet kapunk arról, hogy mi történik a fejünk felett.

Részben ennek is köszönhető, hogy a Meteorológiai Világszervezet frissen publikált adatai szerint 2020-ban két rekord is megdőlt, ugyanis néhány hónap alatt a valaha mért leghosszabb, valamint a leghosszabb ideig tartó villámlást is sikerült megfigyelni.

  • Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) műholdja április 2-én rögzítette a valaha mért eddigi leghosszabb villámot, ami a Meteorológiai Világszervezet szerint 768±8 kilométer hosszú volt, és Texastól Mississippig nyúlt - noha a két állam nem határos egymással.
  • A NOAA másik műholdjának néhány hónappal később, június 18-án egy másik rekordot is sikerült megfigyelnie, ezúttal Argentína és Uruguay felett, ahol a mérések szerint egy villám 17,102 másodpercig világította meg az égboltot. A szervezet közleménye hozzáteszi, hogy az eddig mért leghosszabb villám 709±8 kilométer hosszú volt, a leghosszabb villámlás pedig 16,73 másodpercig tartott.

A leghosszabb ideig tartó villámlás (balra) és a leghosszabb villám (jobbra) felbukkanási helye a Meteorológiai Világszervezet illusztrációján

A mérések helye nem véletlen, hiszen ahogy azt a közlemény kiemeli, a villámokat az észak-amerikai Great Plains síkság valamint a dél-amerikai La Plata-medence felett sikerült megfigyelni, amelyek az úgynevezett Mezoléptekű Konvektív Rendszer (MKR) zivatarrendszerek gócpontjainak számítanak, így ezeken a területeken különösen jó esély van extrém méretű “megavillámok” kialakulására.

Az eredményekkel kapcsolatban Randall Cerveny, a Meteorológiai Világszervezet extrém időjárási körülményekre szakosodott munkatársa elmondta, hogy könnyen elképzelhető, hogy a jövőben sorra dőlnek majd meg ezek a rekordok, ugyanis a villámok megfigyeléséhez szükséges technológia fejlődésével egyre pontosabb képet kapunk ezekről a meteorológiai eseményekről. Petteri Taalas, a szervezet főtitkára hangsúlyozta, hogy a villámlás jelentős veszélyforrásnak számít, ami évente számos emberéletet követel, az eredmények pedig rávilágítanak, hogy ezek a villámok néha rendkívül nagy távolságokra is képesek eljutni pillanatok alatt.

(A borítókép illusztráció, ami a venezuelai Catatumbo folyó torkolatánál készült, Fotó: Christian Pinillo Salas/Getty Images)

Kezdjük megérteni, hogyan működnek a villámok A villámlás a természet egyik alapvető és rendkívül erőteljes jelensége, hatalmas, romboló és rendkívül titokzatos. A klímaváltozással ráadásul egyre gyakoribbak a villámok, ami még jobban kiemeli a kutatásuk és megértésük fontosságát, nem is beszélve az épületeink, energiahálózatunk és értékeink hatékonyabb védelmének szükségességéről.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Geomérnökség a köbön: 2026-tól átlakíthatják a Csendes-óceánt, hogy sokkal több légköri CO2-t nyeljen el
Geomérnökség a köbön: 2026-tól átlakíthatják a Csendes-óceánt, hogy sokkal több légköri CO2-t nyeljen el
Az óceáni vastrágyázás kísérlet 2026-ban indulna, és akár 10 ezer négyzetkilométert is érintene az óceánon. A módszer viszont elég ellentmondásos.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.