Csaknem fél évszázadba telt, mire fény derült Mengyelejev tévedésére

2020 / 02 / 09 / Perei Dóra
Csaknem fél évszázadba telt, mire fény derült Mengyelejev tévedésére
Napjaink modern világában már elképzelni sem tudjuk, mennyi váratlan fordulatot tartogatott a huszadik század a tudóstársadalomnak, hiszen ekkor nem volt könnyű megállapítani, hogy egy adott elem tovább bontható más anyagokra vagy sem.

Innen nézve pedig nem csoda, hogy a kémiatörténelem során számos téves elemazonosítással találkozhatunk. Olyannyira, hogy bizonyos feljegyzések szerint a tévedések száma túlszárnyalta az újonnan felfedezett elemekét: legérdekesebb talán mégis az a szereplő, ami kifogott Mengyelejeven, és hiába került bele az első periódusos rendszerbe, végül mégis mennie kellett.

A sose volt elem

Ha vetünk egy pillantást a periódusos rendszer 1869-es kiadására, megpillanthatunk egy ismeretlen jelet, a 138-as atomtömegű Di-t, azaz didímiumot. Mengyelejev és a szakma legjava 1842-es felfedezése után mintegy fél évszázadig elemnek hitte az anyagot, a későbbi félreértést pedig valószínűleg a ritkaföldfémek tulajdonságainak hasonlósága okozta.

A kalamajka nagyjából Carl Gustav Mosander, svéd kémikus észlelésével kezdődött, akinek a lantán, az erbium és a terbium felfedezését köszönhetjük. Mosander Jöns Jakob Berzelius tanítványa volt, aki pedig 1803-ban a cerit ásvány tanulmányozása közben rálelt a cériumra. Mosander úgy vélte, hogy az ásványban kisebb mennyiségben más elemek is rejtőznek, ezen a nyomon elindulva végül 1839-ben felfedezte a lantánt.

Hasonló körülmények között bukkant rá az elemnek hitt didímiumra, 1842-ben. A név a didymos, azaz iker görög eredetű szóból ered, és arra utalt, hogy az mindig a lantán kísérőjeként fordul elő. Bár felfedezése széles körben sikert aratott,  de minél többet vizsgálták, a didímium annál több problémát felvetett: analitikai eredmények például kimutatták, hogy a cérium, lantán és didímium együtt a cerit ritkaföldfém-tartalmának csupán kilencvenöt százalékát adja. Míg a didímium atomtömegének meghatározására tett kísérletek a hetvenhárom-kilencvenöt tartományba estek, ami viszont nem számított ritkaföldfémnek.

A spektroszkópia módszerének elterjedése utána aztán többeknek feltűnt, hogy a különböző ásványi nyersanyagokból kivont didímium atomspektruma olyannyira eltér, hogy nem kezelhető egyetlen egységes elemként.

Ezért szinte minden kutató külön névvel illette a didímiumot alkotó anyagokat: végül némi módosítással Robert Bunsen és Carl Auer von Welsbach javaslata bizonyult időtállónak. A tudósok spektroszkópiai analízis után az ammóniumsók savas közegű, frakcionált kristályosításával elkülönítették a két elemet prazeodímiumra, azaz zöld didímiumra, valamint neodímiumra, új didímiumra. Mai használatban ezen két elem közepéből kivették az első 'di' szótagot, és így született meg a prazeodímium (Pr) és a neodímium (Nd), amelyek nemcsak nevük eredete szerint számítanak ikreknek, a periódusos rendszerben szintén egymás mellett foglalnak helyet. Mindezek ellenére a didímium elnevezést az első világháború végéig használták, csakhogy akkorra a két anyag - változó összetételű- keverékét jelentette.

(Fotó: Pixabay)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.