Williams egy májusi éjszaka a közeli benzinkúthoz indult kocsival, hogy ott cigarettát vegyen, ám amikor odaért, a boltot teljesen kifosztva találta. A George Floyd megölése miatti tavaly tavaszi zavargások Chicagót sem hagyták érintetlenül, az utcára vonuló emberek számos boltot kifosztottak, kirakatokat törtek be és autókat gyújtottak fel. Williamst hazafelé tartva leintette a 25 éves Safarian Herring, akit a férfi többször is látott a környékükön, ezért úgy döntött, hogy elviszi egy darabon. Williams az AP által megszerzett rendőrségi jegyzőkönyv szerint azt vallotta, hogy éppen egy kereszteződésnél álltak a pirosnál, amikor egy autó melléjük húzódott, majd a sofőr melletti ülésről valaki tüzet nyitott. A lövés elkerülte Williamst, viszont Herring nem volt ilyen szerencsés. A férfi azonnal gázt adott, és a piroson áthajtva az utasát a legközelebbi kórházba szállította, viszont a gyors orvosi beavatkozás ellenére Herring június 2-án belehalt a sérüléseibe.
Williamst nem sokkal később az otthonában keresték fel a rendőrök, hogy bevigyék kihallgatásra, viszont a vallomása felvétele után közölték vele, hogy letartóztatják gyilkosság vádjával. A férfin nem segített, hogy büntetett előéletű volt, korábban háromszor is ült börtönben gyilkossági kísérlet, rablás és lőfegyverrel való visszaélés miatt, viszont saját bevallása szerint a 15 évvel ezelőtti utolsó szabadulása után változtatott az életén, és ma békésen éldegél Chicago déli részén a feleségével és két kutyájával. Bár a nyomozás során nem sikerült felderíteni Williams indítékait, nem került elő szemtanú és a gyilkos fegyvert sem találták meg, a chicagói férfi mégis egy évet töltött előzetesben, mielőtt az ügyészség elismerte, hogy nincs elegendő bizonyítékuk az elítéléséhez, így a bíróság ejtette a vádat.
A Chicago grandfather was charged with murdering a man he gave a ride to on a night of protests over police brutality. Prosecutors said a secret algorithm, tied to a network of surveillance microphones, was key evidence to lock him up. @pulitzercenter https://t.co/rxQV6a3mNZ
— The Associated Press (@AP) August 19, 2021
Williams ellen az egyetlen bizonyíték egy Shotspotter nevű rendszer által rögzített hang, valamint egy hang nélküli térfigyelő kamera felvétele volt. A térfigyelő kamerán annyi látszott, hogy Williams kocsija és egy másik autó áthajtanak a piros lámpán, és mivel a másik autó utasoldali ablaka fel volt húzva, az ügyészség ez alapján kétségbe vonta Williams állítását, hogy a lövés a másik autóból érkezett. A Shotspotter ezzel egy időben lövés hangját rögzítette a környéken, ennyi pedig elég is volt ahhoz, hogy Williamst - bármilyen más bizonyíték felmutatása nélkül - egy évre lecsukják.
Az 1996-ban alapított Shotspotter az épületeken, telefonpóznákon és utcai lámpákon elhelyezett mikrofonok alapján képes beazonosítani a fegyverlövések hangját. A rendszert az amerikai bűnüldöző szervek ma már széles körben alkalmazzák; az AP információi szerint mintegy 110 amerikai városban telepítettek ilyen eszközöket, jellemzően olyan környékeken, ahol magasabb a lőfegyverrel elkövetett bűncselekmények aránya. A mesterséges intelligenciával működő algoritmusnak köszönhetően a Shotspotter elvileg nagy hatékonysággal tudja megkülönböztetni a lövések hangját az egyéb zajoktól, és azt is beazonosítja, hogy honnan jött a lövés. Ha a Shotspotter lehetséges lövéshangot rögzít, a felvételt továbbküldi a cég alkalmazottainak, akik - miután meggyőződtek róla, hogy valóban lövéseket rögzített a rendszer - riasztják a helyi rendőrséget.
Az AP nyomozása ugyanakkor felderítette, hogy a rendszer közel sem működik olyan megbízhatóan, ahogyan azt a rendőrség vagy maga a vállalat állítja. Egy idén áprilisban kiadott tanulmány például 1999 és 2016 közötti adatok alapján vizsgálta a Shotspotter hatékonyságát, és megállapította, hogy az sem a lőfegyverrel elkövetett erőszakos bűncselekmények számát nem csökkentette, sem pedig az ilyen rendszerrel felszerelt környékek nem lettek biztonságosabbak tőle. "Az AP vizsgálata megállapította, hogy a Shotspotter sokszor még a közvetlenül a mikrofon alatt eldördülő lövéseket sem veszi észre, máskor a tűzijátékok vagy az autók kipufogójának a hangját is tévesen lövésként kategorizálja" - írja a lap, hozzátéve, hogy a rendszer mindeddig semmiféle szakértői ellenőrzésen nem esett át. A Shotspotter a szabadalmi jogokra hivatkozva senkinek sem ad betekintést az algoritmus működésébe, így aztán lehetetlen ellenőrizni, hogy az mennyire megbízhatóan működik. Míg más törvényszéki eljárásokra, mint amilyen a DNS-vizsgálat vagy a ballisztikai szakértői jelentés, szigorú szabályok vonatkoznak, addig a Shotspotter által gyűjtött bizonyítékok ellenőrzése a titkolózás miatt teljesen lehetetlenné válik. Az AP szerint ennek ellenére az adatokat egyre gyakrabban nyújtják be bizonyítékként a tárgyalásokon; 2010 óta mintegy kétszáz esetben került sor erre, igaz, a bíróság több esetben nem fogadta el bizonyítékként a Shotspotter jelentését.
A lap munkatársai a nyomozás közben egy ennél is aggasztóbb jelenségre is felfigyeltek, mégpedig hogy a Shotspotter munkatársai gyakran utólag változtatták meg a rögzített adatokat. "A bírósági feljegyzések szerint az alkalmazottak a rendőrség kérésére módosíthatják a lövések helyét vagy számát, és ezt meg is teszik. A múltban pedig a városi diszpécserek vagy maguk a rendőrök is elvégezhettek néhány ilyen módosítást" - állapítja meg cikkében az AP. A cég egyik munkatársa egy bírósági tárgyaláson, eskü alatt vallva több példát is felsorolt, amikor az ügyfelek kérésére utólag belenyúltak az adatokba: egy alkalommal például a Shotspotter által eredetileg helikopterként azonosított hangot változtatták meg fegyverlövés hangjára, egy másik esetben pedig a hangok forrásnak helyét változtatták meg, hogy az egyezzen egy bűncselekmény helyszínével.
Williams esetében kiderült, hogy a Shotspotter a hangot eredetileg petárdaként azonosította, és azt a rendszert felügyelő alkalmazott változtatta lövéshangra, emellett a hang forrását 1,6 kilométerrel arrébb vitték, pontosan oda, ahol Williams autója tartózkodott a gyilkosság időpontjában. A bizonyítékot méginkább hiteltelenítette, hogy a Shotspotter figyelmezteti az ügyfeleit, hogy a rendszer az épületekben és járművekben leadott lövések azonosítására nem alkalmas, ám arra a kérdésre, hogy miért készítettek mégis törvényszéki jelentést egy ilyen esetről, nem válaszoltak az AP munkatársainak.
A Cook megyei államügyészség közleményben tudatta az AP-vel, hogy az ügyészek alapos vizsgálat után "arra a következtetésre jutottak, hogy a bizonyítékok összessége nem volt elegendő a bizonyítási kötelezettségük teljesítéséhez", így Williamst idén augusztusban végül szabadon engedték.
(Associated Press, Fotó:
Kittirat Roekburi/EyeEm/Getty Images, Ryan McFadden/MediaNews Group/Reading Eagle via Getty Images)