Az 53 éves férfi három napja panaszkodott növekvő hasi fájdalomra, duzzanattal és émelygés is kínozta, így került be az ügyeletre. A jobb lábában fájdalmat érzett, és a megelőző 24 órában képtelen volt azt megmozdítani. A lábnak nem volt tapintható pulzusa sem, tapintásra pedig hideg volt - írják az orvosok a BMJ esetjelentésében.
A férfi nem szedett gyógyszereket, nem volt érrendszeri betegsége, és úgy általában egészségesnek volt mondható. A végbélvizsgálat kiderítette, hogy a férfinak 3 napja nem ürült rendesen a széklete. A hasüreg vizsgálata során kiderült, hogy hatalmas, összetömörödött széklet kínozza, és potenciálisan életveszélyes abdominális kompartment szindrómában (fokozott nyomás a hasban) szenved.
A vizsgálat felfedte, hogy a székrekedés során felgyűlt anyag kitágította a vastagbelet és nyomást gyakorolt a jobb csípőartériára. Ez a nyomás okozta a lábában a fájdalmat, valamint a bénulást.
Az esete rendkívül súlyosnak bizonyult, a férfi vesekárosodás és metabolikus acidózis jeleit is mutatta, melynek során a vesék kevesebb savat távolítanak el a testből), ezért azonnal megműtötték, eltávolítva a székletanyagot és enyhítve a hasat érő nyomást. A férfiból összesen több mint 2 liter ürüléket távolítottak el, és négy nappal később elhagyhatta az intenzív osztályt, bár a járáshoz még 13 napra volt szüksége.
Az orvosok nem tudták pontosan megállapítani, hogy mitől halmozódott fel a széklete. 2015-ben egy WC-fóbiás tizenhat éves lány meghalt, miután nyolc hétig nem ment vécére. Az abdominális kompartment szindróma miatt a mellkasürege összenyomódott, és végül szívrohamot kapott.
Ha székrekedésünk lenne, semmiképp nem érdemes azt bagatellizálni, és semmilyen körülmények között nem szabad a székletet visszatartani!
A tudomány mai állása szerint a halált kockáztatja, aki több mint 40 napig önként nem el kakilni.
(Forrás: IFLS Kép: Unsplasj, BMJ Case Reports)