A Sumitomo Forestry célja az, hogy a lehető legkevesebb űrszemét keringjen odafent, amellett persze, ami az elmúlt évtizedekben már odakerült. Elméletben a fából készült műholdak egyszerűen eléghetnek, amikor újra belépnek a Föld légkörébe.
"Nagyon aggasztónak találjuk, hogy az összes műhold, ami visszatér a Föld légkörébe elég és apró alumínium-oxid részecskéket hoz létre, amelyek sok-sok éven keresztül lebegnek a légkör felső részében. Végül hatással lesznek a Földi élővilágra is"
- mondta el Takao Doi a kiotói egyetem professzora, aki 2008-ban a Nemzetközi Űrállomáson, az ISS-en is járt.
„Űrszemét egyre aggodalomra ad okot, és az ütközés két nagyobb törmelékdarab között - mondjuk egy és 10 tonna közötti tömegben - jelenti a legnagyobb környezeti kockázatot” - mondta el Daniel Oltrogge, az űrben használatos szabványok kifejlesztéséért felelős Center for Space Standards and Innovation igazgatója. Bár a becslések eltérnek, Oltrogge szerint a CSSI adatai azt mutatják, hogy
körülbelül 760 ezer darab egy centiméternél nagyobb űrszemétnek minősíthető objektum kering Föld körüli pályán.
A kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogy a különféle fafajták miként tudnának ellenállni a világűr extrém körülményeinek. Az ilyen fejlesztésekben felhasznált anyagoknak a szélsőséges hőmérsékleti ingadozásokat és az intenzív sugárzást is el kell viselniük.
A működőképes modell (proof of concept) és egy jövőbeni légi-próbarepülésekre tervezett darab már elkészítés alatt áll. A Sumitomo Forestry ennél sokkal több információt azonban nem hajlandó elárulni. Érdekesség, hogy a koncepcióban visszaköszön David Fincher 1992-es Alien 3 filmjének elvetett forgatókönyve, mely egy fából készült műholdon játszódott volna.
A Világgazdasági Fórum összesítése szerint jelenleg körülbelül 6000 műhold keringhet a Föld körül, de ezeknek csak mintegy 60 százalékát használjuk és a számuk csak egyre nő. Egyre több vállalat tervez saját műhold-flottával, például, hogy szélessávú internet-elérést juttassanak el a világ minden részébe, ami jelentősen növeli majd a Föld körüli keringési pályákon már ma is jelentős rendetlenséget.
(Forrás: BBC Kép: Sumimoto Forestry)