Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé

2024 / 09 / 05 / Felkai Ádám
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.

A műanyag újrahasznosítás egyik legnagyobb kihívása jelenleg, hogy még az a nagyon kevés anyag is, ami eljut egyáltalán az újrahasznosításig, az is folyamatosan degradálódik – vagyis folyamatosan szűkül a paletta, hogy milyen termék állítható belőle elő. Ezen a gigászi problémán segítene viszont egy most kifejlesztett, új eljárás, aminek köszönhetően a palackok és a műanyagzacskók tsunamija korlátlanul lehetne átalakítható új termékekké – írja a New Scientist.

Az eljárás olcsó katalizátorokra épül, amelyek segítségével a hagyományos műanyagokat, például a polietilént és a polipropilént eredeti építőelemeikre bontják, melyekből új műanyagokat hoznak létre. Ezek az új műanyagok ugyanolyan tulajdonságokkal bírnak, mint az eredeti, “szűz” alapanyagból készült termékek.

Az 1950-es évek óta körülbelül 5 milliárd tonna műanyagot halmoztak fel hulladéklerakókban, és ennek csupán egy szomorú töredékét: 9 százalékát sikerült újrahasznosítani. A jelenlegi újrahasznosítási módszerek pedig tehát minden egyes körben rontják a műanyagok minőségét – vagyis néhány újrahasznosítás után ezek a műanyagok is a hulladéklerakókba kerülnek.

John Hartwig és csapata a Kaliforniai Egyetemen (Berkeley) már korábban is kifejlesztett egy módszert a műanyagok lebontására, ám az drága és visszanyerhetetlen fémkatalizátorokat, például irídiumot, ruténiumot és palládiumot használt. Hartwig szerint bár az előző módszer működött, ipari méretekben nem volt praktikus. Most azonban csapata továbbfejlesztette a folyamatot, és olcsóbb, széles körben elérhető katalizátorokat, például nátriumot alumínium-oxidon és volfrám-oxidot szilícium-dioxidon alkalmaznak.

Az eljárás során a műanyagokat gáz halmazállapotú monomerekre bontják, amelyeket aztán új műanyag termékekké lehet felhasználni. A kísérletek során a csapat közel kilencven százalékos hatékonyságot ért el a polietilén és polipropilén keverékének propilén és izobutilén monomerekké alakításában.

A műanyagok újrahasznosításának egyik legnagyobb kihívása az adalékanyagok, például a festékek és tűzgátlók jelenléte, amelyek szennyezik az újrahasznosított termékeket. Benjamin Ward, a Cardiffi Egyetem munkatársa megjegyzi, hogy ez az új eljárás ezt a problémát is orvosolhatja, mivel a műanyagok alapvető monomerekre bontása során ezek az adalékok is hatékonyan eltávolíthatóak.

Cressida Bowyer, a Portsmouth Egyetem munkatársa viszont arra figyelmeztet, hogy az eljárás melléktermékeinek, például a mérgező katalizátoroknak az újrahasznosítását is figyelembe kell venni a környezeti hatások szempontjából. Megjegyzi még azt is, hogy még az újrahasznosítás sikere sem igazolhatja az egyszer használatos műanyagok további gyártását.

(Kép: Pixabay/Hans)


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Geomérnökség a köbön: 2026-tól átlakíthatják a Csendes-óceánt, hogy sokkal több légköri CO2-t nyeljen el
Geomérnökség a köbön: 2026-tól átlakíthatják a Csendes-óceánt, hogy sokkal több légköri CO2-t nyeljen el
Az óceáni vastrágyázás kísérlet 2026-ban indulna, és akár 10 ezer négyzetkilométert is érintene az óceánon. A módszer viszont elég ellentmondásos.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.