A bécsi Európai Geotudományi Unió ülésén Karsten Haustein, a Lipcsei Egyetem kutatója arról számolt be, hogy csapata szimulációi alapján az ilyen mértékű hőmérséklet-emelkedés a hosszú távú klímatrendek megváltozása nélkül is előfordulhat.
„A modellek szerint számolni kell az ingadozásokkal” – mondta.
A közelmúltban tapasztalt melegedés részben várható volt az El Niño jelenség hatására, amely során az óceánok hőt bocsátanak a légkörbe, ezzel növelve annak hőmérsékletét. A tényleges melegedés azonban túllépte az El Niño által várható mértéket, ami miatt a kutatók vizsgálni kezdték azt, amit Haustein „őrült kiugrásnak” nevezett. Hozzátette:
„Pánikba kell esnünk? Szerintem nem.”
Haustein a helyzetet a 2010-es évek egy szakaszához hasonlította, amikor néhány szokatlanul hűvös év miatt egyesek úgy vélték, hogy a globális felmelegedés megállt. Ahogy utólag ezeket az éveket természetes kilengésként értelmezték, úgy most is elképzelhető, hogy a jelenlegi hőhullám csak átmeneti eltérés.
Nem minden szakértő ért azonban egyet ezzel. Helge Goessling, a Helmholtz Sarkkutató és Tengerkutató Központ munkatársa olyan kutatási eredményeket mutatott be, amelyek szerint a közelmúltbeli rendkívüli meleg a felhőzet – különösen az alacsonyan fekvő felhők – jelentős csökkenésével magyarázható. Kevesebb felhő azt jelenti, hogy kevesebb napsugárzás verődik vissza az űrbe, így több hő marad a légkörben.
Azt Goessling elismerte, hogy a természetes változékonyság is okozhat nagyobb hőmérséklet-ingadozásokat, de figyelmeztetett arra, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni az egyéb jeleket sem.
„Ha holttestet találunk, lehet természetes halál oka – de ha kés van a hátában, az elég árulkodó” – fogalmazott.
Az a bizonyos „kés” ez esetben szerinte a napsugárzás elnyelésének szokatlan növekedése, amelyet valószínűleg a csökkenő felhőzet okoz.
A kutatók végül abban egyetértenek, hogy bár a természetes változékonyság továbbra is lehetséges magyarázat, azt megnyugtató módon a következő évek mérései fogják eldönteni, hogy egy átmeneti anomáliáról vagy egy komolyabb, hosszú távú folyamatról van-e szó.
(Kép: Pixabay/Franz26)