Egymilliárd éve nem történt ilyen: két életforma egyesült egyetlen szervezetté

2024 / 04 / 21 / Felkai Ádám
Egymilliárd éve nem történt ilyen: két életforma egyesült egyetlen szervezetté
Ilyen folyamatok vezethettek nagyon-nagyon régen az első összetettebb élőlények felbukkanásához. Ez a folyamat most viszont olyan növényekhez vezethet, amelyek hatékonyabbá tehetik a mezőgazdaságot.

A kutatók egy körülbelül egymilliárd éve nem látott jelenséget dokumentáltak: két különböző életforma egyesült egyetlen szervezetté. Az elsődleges endoszimbiózisnak ez a figyelemre méltó példája, amely egy tengeri alga és egy baktérium közt jött létre, azért jelentős, mert azokra a kritikus evolúciós ugrásokra emlékeztet, amelyek a jelenlegi földi életet is meghatározzák – számol be róla a Popular Mechanics.

A mostani felfedezés tehát, amelyet a patinás Cell és Science folyóiratban tettek közzé, azokat az evolúciós mérföldköveket tükrözi, amelyek hasonló szimbiotikus jelenségeken keresztül a növények megjelenéséhez vezettek a Földön.

Az elsődleges endoszimbiózis akkor következik be, amikor az egyik mikroorganizmus teljesen bekebelez egy másikat, de ez utóbbit nem “megemészti”, hanem a sejt működő részévé, organellumává (sejtszervecskévé) alakítja, amely azután olyan alapvető funkciókat nyújt, mint a tápanyag-feldolgozás vagy az energiatermelés. Ez az integráció annyira teljes, hogy az endoszimbionta már nem is lenne képes önállóan életben maradni, és a gazdaszervezet biológiájának létfontosságú összetevőjévé válik. Mint azt Tyler Coale, a tanulmányban résztvevő kutató kifejti:

“Nagyon ritka, hogy az ilyen típusú dolgokból organellumok keletkeznek. Amikor először ilyesmi történt, akkor annak lett eredménye a ma ismert egész bonyolult élővilág."

Ilyen folyamatra először valószínűleg több mint kétmilliárd évvel ezelőtt kerülhetett sor, amikor egy archeá (ezeket régebben ősbaktériumként ismerték, de a tudományos élet ma már nem így nevezi őket) bekebelezett egy baktériumot, ami a sejt erőműveként ismert mitokondriumok kialakulásához vezetett. Ugorjunk egy nagyot az időben, és az előbbihez képest egymilliárd évvel később egy hasonló esemény lehetővé tette a cianobaktériumokból a kloroplaszt kialakulását – és lényegében így alakult ki a növények fotoszintetizáló képessége.

A mostani felfedezés során a tudósok a Braarudosphaera bigelowii algát tanulmányozták, amely egyedülálló kapcsolatot alakított ki egy cianobaktériummal, lehetővé téve a légköri nitrogén megkötését – ez a tulajdonság általában nem figyelhető meg a növényekben. Ez a képesség azonban nem csak a rendkívüli tudományos értéke miatt fontos (bár mint látható, ennek jelentőségét sem lehet eléggé hangsúlyozni), de akár a mostaninál hatékonyabb mezőgazdasági termelést tehet lehetővé idővel azáltal, hogy csökkenti a külső nitrogénforrásoktól való függőséget.

A kutatás során fejlett röntgensugaras képalkotást használtak az algák belső működésének a megfigyelésére – így győződtek meg arról, hogy ez a szimbiotikus kapcsolat valódi organellum állapotba kerül át, amely folyamat hasonló tehát a mitokondrium és a kloroplaszt kialakulásához. A csapat ezt az új organellát nitroplasztnak nevezte el, ezzel is utalva a sejtszervecske nitrogénmegkötésben betöltött szerepére.

Jonathan Zehr, a tanulmány másik társszerzője és Carolyn Larabell, aki szintén jelentősen hozzájárult a kutatáshoz, szerint a baktérium funkcióinak beépülése az algasejtbe mélyreható evolúciós lépést jelent. A baktérium ugyanis a fehérjeszintézisben és más sejtfunkciókban is az algára támaszlodik, ami tehát egy állandó egyesülésre utal, vagyis a baktérium puszta endoszimbiontából organellummá, sejtszervecskévé vált.

Ez a felfedezés így tehát nemcsak a sejtek evolúciójának megértése miatt fontos, hanem olyan biotechnológiai alkalmazások számára is kaput nyit, amelyek utánozhatják ezeket a természetes folyamatokat a termés ellenálló képességének és a termelékenység fokozása érdekében.

(Kép: a fekete nyíl mutat a nitroplasztra az alga belsejében, forrás: Tyler Coale)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.