Egyre sorvad, gyengül a bokánk, vajon mi az oka, és mit tehetünk ellene?

2020 / 01 / 11 / Justin Viktor
Egyre sorvad, gyengül a bokánk, vajon mi az oka, és mit tehetünk ellene?
Bár a legújabb kutatásokhoz valószínűleg nincs sok köze, Ausztráliában a városokban is kifejezetten gyakoriak a mezítlábas járókelők. Hogy ez mennyire egészséges, az kiderült az olaszországi vizsgálatokból, ahol a modern cipőket és fizikai-aktivitásunkat is nagyító alá vették.

Az edzőcipőket többnyire kényelmes és alkalmi cipőnek tekintjük - ám ezek hosszú távon károsíthatják a boka ízületét. A kutatók a modern emberek csontjait az ősi vadászó-gyűjtögetőkével hasonlították össze a kőkorszak óta eltelt időszakból származó mintákon. Megállapították, hogy a mai embernek kevésbé rugalmasak és robusztusak a bokaízületei, mint őseinknek, így azok valószínűleg hajlamosabbak a törésekre.

Az őskori társadalmak, valamint a modernebb vadászó-gyűjtögetők hajlamosak voltak mezítláb járni vagy minimális vastagságú lábbelit viselni, még egyenetlen terepen vagy nagy távolságokon is, de a modern társadalmakban vagy ipari területeken ez nem kivitelezhető. Az emberek mindig merev cipőket hordanak, mely a teljes lábfejüket lefedi, és szűk helyen tartja. Az olaszországi Bolognai Egyetem vezetésével végzett kutatás az ugrócsontot (talus) vizsgálta, mely a középső csont a lábfej és az alsó lábszár csontjai között.

Az ugrócsont

Az ugrócsont (talus) alkotja a bokaízület alsó részét, gyakorlatilag a boka közepén található. Az ugrócsont és a sarokcsont (calcaneus) együttesen képezik a szubtaláris ízületet, amely fontos a járáshoz, különösen egyenetlen talajon. Az ugrócsont a fő csont, amely összeköti a lábfejet a lábszárral, és járás közben az egyensúly elérése érdekében átviszi a súlyt a lábfej és a láb között. Ennek a kritikus csontnak bármilyen sérülése általában nagy erejű ütés során történik, például egy autóbaleset következtében, vagy ha valaki leesik a magasból.

Az ugrócsont sérülése akadályozhatja a boka és a láb mozgását, egy nagyobb törés pedig súlyosan akadályozhatja az egyén képességét a járásra vagy helyben állásra. A talus gyógyulása sokáig tart, mert nem kielégítő a megfelelő oxigéntartalmú vérellátása.

A kutatók 142 őseinktől származó bokacsontról készítettek 3D-felvételeket a történelem különböző időpontjaiból, ideértve a modernebb és őskori csoportokat is. A modern csoportokat a XIX-XX. Században élt emberek reprezentálták, a cipőt hordó New York-iaktól a bolognai ipari dolgozókig, akik az erős bőrcsizmákat részesítették előnyben. Az őskori csoportokba szandált viselő Nguni gazdák tartoztak Dél-Afrikából és mezítlábas kőkorszaki vadászó-gyűjtögetők.

A vadászó-gyűjtögetők bokacsontjai lényegesen rövidebbek voltak, mint a modern városokban élők csontjai - számolt be róla a New Scientist. Rita Sorrentino, vezető szerző és végzős hallgató elmondta:

"Azt találtuk, hogy a modern ember lábain bekövetkeztek bizonyos elváltozások a cipő használata miatt."

A vadászó-gyűjtögetők bokái viszonylag rugalmasak és robusztusak voltak, amit a kutatók a cipők nélkül megtett hosszú távolságoknak tulajdonítottak. Összehasonlítva velük, a nagyvárosokban lakó modern emberek, lábaikat összenyomó lábbelit viseltek, és persze nem tettek meg gyalog nagy távolságokat, így az ugrócsontjuk is kevésbé volt robusztus tónusú.

Az ő ugrócsontjaik alakja merevebbé tehette a mozgást és tapasztalható a rugalmasság elvesztése is - mondta Sorrentino. A kutatók szerint egy merev, nehéz cipő korlátozza azt a teret, amelyben a láb mozoghat.

Az “ülő életmód” is a vádlottak padjára került, a csontok alakjában mutatkozó különbségek miatt. A kutatások arra utalnak, hogy az egyenetlen terepen nagy távolságot haladó populációknak nagyobb a csonttömegük a bokájukban.

Az egészség- és wellness-guruk évek óta megkérdőjelezik a modern cipők hatékonyságát, és javasolják a gyakoribb mezítláb járást a természetes járás javítása és a sérülések csökkentése érdekében - különösen a sporttevékenységek során.

Ezen a területen heves vita is folyik, mivel - eddig - hiányzott az állításokat alátámasztó kutatás, és a minimális lábbelik használata más veszélyeket is rejthet, például vágások és súrlódási sérülések szerzését.

 

(Forrás: NewScientist, Dailymail Képek: Unsplash, Wikimedia)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.