"Senki sincs biztonságban" – írta az alpolgármester egy X-en (Twitter-en) közzétett bejegyzésében csütörtökön. Emellett Grégorie "összehangolt intézkedésekre" szólított fel az egészségügyi hatóságok és a helyi közösségek között, hogy megakadályozzák a bútorokban, ruhában és ágyneműben rejtőzködő, leginkább éjszaka aktív élősködők terjedését. A nőstény poloskák folyamatosan, naponta akár hét tojást is lerakhatnak, így a rovarok rendkívül gyorsan terjednek.
A francia élelmiszerügyi hatóság szerint az országban lévő lakások legalább tizedében vannak jelen nagy számban az ágyi poloskák, és bár az egyes háztartásokban élők bevétele nincs közvetlen összefüggésben az élősködők előfordulásával, a kártevőirtó szolgáltatások egyáltalán nem olcsók. Így a lakosság szerényebb anyagi lehetőségekkel rendelkező rétege nagy kihívással néz szembe, amikor fizetnie kell a közel 900 euróba (350 ezer forintba) kerülő irtásért.
Grégoire alpolgármester egy külön tweetben ennek okán azt is közölte, hogy a város önkormányzata támogatja az alacsonyabb jövedelmű háztartásokat az irtás költségeinek fedezésében, és felszólította a lakásbiztosítókat, hogy csomagjaikba ők is foglalják bele a szolgáltatás költségeit.
A rozsdabarna színű, kifejlett állapotban 4-7 mm hosszúságú, ovális alakú szárnytalan ágyi poloska (cimex lectularius) élettartama körülbelül másfél év, egy táplálkozás alkalmával elfogyasztott vér mennyisége a rovar testsúlyának körülbelül 2-6-szorosa. Az ágyi poloska emberrel való kapcsolata az ősidőkre nyúlik vissza,
az eredetileg denevéreken élősködő állat valószínűleg a barlangokban terjedt át az ott menedéket kereső elődeinkre, az évezredek során pedig teljesen alkalmazkodott a városi élethez.
A parazita számára ideális hőmérséklet a 25-30 fok, 0 fok alatt, vagy 40 fok felett rövid időn belül elpusztul, 10 fok alatt pedig szünetelteti a vérszívást. A francia kormány éppen ezért azt tanácsolja az embereknek, hogy magas hőmérsékleten – legalább 60 fokon - mossák ki a ruhákat és az ágyneműt, rendszeresen porszívózzák a bútorokat és a szőnyegeket, az ágyi poloska csípése ugyanis sokaknál allergiás reakciót válthat ki, kiütéseket, hólyagokat okozhat.
A rovar főként éjszaka táplálkozik, a csípéssel járó viszkető érzés így a nyugodt, pihentető alvást is akadályozza, illetve különösen kellemetlen a rovar jelenlétét kísérő szúrós szag is. Jó hír viszont, hogy a poloskák jellemzően nem terjesztenek fertőző betegségeket. Bár laboratóriumi körülmények között képesek erre, hétköznapi körülmények között azonban a parazita ragaszkodik a megszokott „élelemforrásához”, ez pedig csökkenti a fertőzések terjedésének, járványok kialakulásának kockázatát.
(Borítókép: CDC/ Harvard University/Piotr Naskrecki)