A szenzációs hírt a Catalina Sky Survey (CSS) csillagásza, Kacper Wierzchos osztotta meg Twitteren, aki szerint jó esély van rá, hogy a 2020 CD3 nevű objektum a Föld egyik holdja. A CSS programot az amerikai kongresszus indította 1999-ben azzal a céllal, hogy megfigyeljék a potenciálisan veszélyes földközeli objektumokat.
BIG NEWS (thread 1/3). Earth has a new temporarily captured object/Possible mini-moon called 2020 CD3. On the night of Feb. 15, my Catalina Sky Survey teammate Teddy Pruyne and I found a 20th magnitude object. Here are the discovery images. pic.twitter.com/zLkXyGAkZl
— Kacper Wierzchos (@WierzchosKacper) February 26, 2020
Az arizonai megfigyelőállomás kutatói arra is magyarázatot adtak, miért nem tudtunk eddig róla, hogy a Földnek két holdja van. A szóban forgó égitest egy alig 1,9-3,5 méter átmérőjű üstökös, amit számításaik szerint nagyjából három éve ejthetett foglyul a bolygó gravitációja. Összehasonlításképpen: a Föld nagyobbik holdjának átmérője 3747 kilométer, szóval valamivel könnyebb észrevenni.
Wierzchos egy későbbi posztban kifejtette, miért nagy dolog a felfedezés: a több mint egymillió ismert aszteroida közül a 2020 CD3 mindössze a második, ami a Föld körül kering. Az első a 2006 RH120 volt, ami 2006-ban lett a Föld holdja, ám mindössze másfél év után továbbállt. A csillagászati könyveket a 2020 CD3 miatt sem kell átírni, a NASA földközeli objektumokat tanulmányozó központja (Center for Near-Earth Object Studies) szerint ugyanis az objektum hamarosan elhagyja a Föld körüli pályát.
A CNEOS kutatói ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy a vélt üstökös lehet akár egy elveszett űreszköz valamilyen alkatrésze is, bár erre egyelőre semmi sem utal.
(Forrás: Cnet via Futurism, Fotó: Pixabay)